| LawlietL886 a întrebat:

Hey TPU!
Am fost la doctor cu otită externă. Mi-a dat niște picături de pus în urechi. Dar apoi mi-am dat seama că nu știu cum să fac asta. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De regula flaconasul este din material plastic si este prevazut cu un... picurator. In momentul in care este strans intre 2 degete flaconul al carui picurator este pozitionat in ureche din acesta se scurge cate o picatura de solutie auriculara in canalul urechii.
Sanatate!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Citeste ins-truc-tiu-ni-leeeeee. Nu e mare fis, crede-ma. Si eu am avut de pus diverse picaturi in ochi-urechi si desi pare super enervant la inceput, te obisnuiesti repede. Eventual rogi pe cineva sa te ajute.

| LawlietL886 explică (pentru GabiDumitrescu):

E lichid/la tub. Nu are prospect. Trebuie să i-au la 2 ore câte 4 picături dar nu știu cum să le administrez.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LawlietL886):

Un nume are, nu? Gasesti prospecte pe net.

| WhiteLife a răspuns:

Https://www.scribd.com/......Auriculare

Nu uita sa incalzesti putin recipientul inainte pana ajunge la temperatura corpului, pentru a evita vertijul. Pui un vas cu apa pe foc si pui tubul cu picaturi. Cand pui degetul in apa din vas si o simti calduta (nu fierbinte!) scoti recipientul si administrezi picaturile.

(Preluat dintr-un prospect) "Pentru a evita contactul nedorit al soluţiei reci cu urechea, se încălzeşte flaconul între mâini înainte de utilizare.
Se apleacă lateral capul, se instilează 3 picături şi se menţine capul aplecat câteva minute."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citești prospectul ca să afli de câte picături e nevoie, apoi te așezi cu capul pe o pernă, cu urechea cu pricina în sus și pui... dacă îți este greu, cere ajutorul cuiva.

| Blackpinkinthearea a răspuns:

Stai culcat pe o parte si iti bagi picaturile in urechi, ce-i asa greu?