| Anonimm1204 a întrebat:

Hey am inteles ca uleiul de ricin e bun pentru par. unii spun ca e bine sa te dai des si altii spun ca nu e deloc bine pentru ca daca te dai prea des iti va cadea parul. Care e adevarul? Acum mi-am cumparat si eu dar nu stiu cum sa il folosesc...imi puteti spune? Pup

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu cauzeasca caderea, mai degraba ingrasarea prematura. Foloseste-l doar o data pe saptamana si din cand in cand fa-i si pauze de 2-3 saptamani.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Foloseste-l odata pe saptamana timp de o luna, apoi faci pauza...
Eu asa folosesc, numai ca, fac masca de ou si cu ulei de masaline daca nu am ricin...
http://www.andreearaicu.ro/......ea-parului
O zi buna:)

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu folosesc o masca de par care include si uleiul de ricin, este o masca regenatoare, dar nu face minuni. Uleiul simplu de ricin e foarte gras, ingrasa parul plus ca se duce foarte greu cand te speli.
Masca este formata din : un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

am folosit și eu pentru creștere, e bun, singura parte rea e că se îndepărtează cam greu din păr și trebuie spălat de 2-3 ori. e suficient să îl folosești o dată pe săptămână înainte să te speli, și îl lași să acționeze timp de 30 de minute.

| Anonimm1204 explică:

Va multumesc frumos :*

| LauraAlone a răspuns:

Eu ma dau de 2 ori pe saptamana. Nu te da cu foarte mult ulei de ricin deoarece părul tau chiar daca te vei spală foarte bine va fi uleios si nu va arată bine. Sper ca te-am ajutat.