| Panteraa a întrebat:

Am mancat un aliment vechi si acum am urticarie. Petele rosii mi-au iesit doar pe laba piciorului. Cum as putea sa le tratez mai repede? As putea sa scap de ele pana duminica? Nu cred ca e ceva grav de mers la medic caci am mai avut problema asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poti lua un antihistaminic, de exemplu Claritine. http://www.i-medic.ro/boli/urticaria

| pietrean a răspuns:

Poti folosi AERIUS de la farmacie.
Mergi si explica farmacistei si te va indruma ce sa cumperi.
Bea multe lichide:apa, ceaiuri.Nu manca condimentat,mancaruri ce se digera greu, doar supe, ciorbe de legume, mancarica de legume, cartof copt sau fiert in coaja, fructe si legume crude sau fierte.Toate astea, pentru dezintoxicare!

| madisong a răspuns:

Incearca sa il ti in lapte condensat. Eu am auzit ca merge.E parerea mea, nu e sfat avizat dar sper sa te ajute!