| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, diabetul este transmisibil? Am folosit niste ruj de la o prietena diabetica. Pot avea si eu diabet? Va rog ajutati-ma! Imi este frica am doar 10 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeCeSaVaSpun a răspuns:

Nu diabetul nu se transmite(dar consulta si medicul).

8 răspunsuri:
| ASimpleUser a răspuns:

NU!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul este tulburare a metabolismului in niciun caz o boala infectioasa

| giony54 a răspuns:

Diabetul nu se ia prin ruj si nici prin altceva, diabetul este o boala a pancreasului din cauza dulciurilor si stresului si se trateaza.

| Nana30 a răspuns:

Hei,diabetul NU "se ia"...nu e o boala transmisibila! FUNDA?

| anne2196 a răspuns:

Diabetul nu este transmisibil asa ca stai linistita

| alexpirvan a răspuns:

Nu se transmite dar ai grija altadata, nu eok sa folosesti lucruri intime de la altcineva.

| ѕოiℓε29 a răspuns:

Pai...nu-ti fie frica, caci nu e o boala infectiaoasa si nu se transmite prin asa mod!

| GanjaMatt a răspuns:

Nu ai cum sa faci diabet de la asa ceva, diabetul este o boala a sangelui si poti sa o iei de la parinti tai sa prin gena de sange si/sau sa il faci singura atunci cand glandele tale nu mai produc insulina... Poti sa citesti pe wikipedia mai multe despre diabet big grin