| ImCalledLamă a întrebat:

:* Am o pata mare si rosie in chiloti laughing E ciclu stiu crying Dar nu am avut deloc simptome! Nu m-a durut burta nici capu nici nimic...ieri am fost la scoala am mancat dupa sport si nu m-a durut laughing (de obicei ma doara burta daca mananc dupa sport) si azi dimineaza m-am dus la baie si era pata micaaaaa mica si roz, am crezut ca e scurgere acuma cand m-am dus ditamai pata rosie crying cum s aii zic mamei help me Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Vad totusi ca te distrezi punand tot felul de iconite! Deci nu esti chiar asa de disperata.
Poate iti este rusine, ca nu a-ti discutat despre aceasta problema, dar nu are de ce sa-ti fie.Este ceva normal,fiziologic si ar fi bine sa stie si mama,ca sa poata sa te indrume ce ar trebui de facut.Ce fel de tampoane sa cumperi,mai ales ca-ti trebuiesc si bani pentru asa ceva,sa te invete cateva lucruri despre ciclul menstrual,de ce se produce,la cat timp,cand se produce ovulatia, ce este aceasta, poate chiar si despre viata sexuala, cum poti preveni o sarcina, etc.

| ImCalledLamă explică (pentru pietrean):

Am intrebat-o pe mama de multe ori despre ciclu, mai exact cand ea avea si o bateam la cap de ce cum cand pentru ce? laughing atata sa nu imi intrerupa cresterea in rest nimic altceva

| alexadeea a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Nu.Nu are de ce sa iti intrerupa cresterea. Poti sa stai relaxata si sa ii zici mamei tale cam ce s a intamplat.

| ImCalledLamă explică (pentru alexadeea):

Bine tine-mi pumnii happy

| alexadeea a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Tii tin tongue

| ImCalledLamă explică (pentru alexadeea):

happy tongue mersi

| pietrean a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Nu are influenta asupra cresterii in inaltime, daca la asta te referi.Din cauza produselor, care contin tot mai multe chimicale, organismul raspunde in mod diferit. Unora dintre fete le poate veni menstruatia la 14 ani, altora la 10-11 ani.Totul depinde de hormoni.
Nu ai de ce sa fii disperata,ca ti-a venit menstra acum,dar,dupa cum tot citesc pe acest site,multi copii/tineri habar nu au despre nimic in ceea ce priveste viata sexuala,dar se apuca sa faca sex.Din aceste motive,ti-am recomandat sa vorbesti cu mama de pe acum,ca sa stii sa te feresti de "probleme" in viitor:sa stii tot ce priveste despre ciclul menstrual,cand ar fi bine sa-ti incepi viata sexuala, cum sa te protejezi.
Vorbeste cu mama, dar multe lucruri poti afla si de pe net.
Daca te intereseaza ceva anume, poti sa-mi scrii, pe "mesaje" sau chiar sa-mi pui aici intrebarile!

| pietrean a răspuns (pentru alexadeea):

Corect:"Ti-i tin".

| alexadeea a răspuns (pentru pietrean):

Bine ca ma corectezi pe mine, da vrei sa vorbeasca ea despre toate cu mama ei, ii distrugi copilaria, la varsta ei ma jucam cu papusile, Dar unele's domnisoare de la 5 ani, logic.

| pietrean a răspuns (pentru alexadeea):

Sigur ca te corectez,deoarece ai facut o greseala gramaticala!(Si vad ca mai fraci!)
Tu nu vezi cate aberatii debitezi in aceasta postare? Nici logica nu gasesti in ceea ce spui! Nici macar nu stii sa formulezi o fraza,din care sa se inteleaga ceva.
La varsta mea,imi pot permite sa dau astfel de sfaturi,tocmai pentru a nu-si distruge copilaria(sa ramana insarcinata si apoi sa intrebe "oare cum s-a intamplat?").
Mai copila, asculta ce spun si cei mult mai mari ca tine(nu stii sa vezi ce varsta au unii?), care au ceva experienta in viata, ca nu va invata de rau! Mai pune mana pe carte, ca sa inveti cum sa te adresezi si sa postezi ceva logic!

| Seepty a răspuns:

Spune-i ca ti-a venit ciclul si ai vrea sa te ajute in legatura cu asta, nu trebuie sa-ti fie rusine de mama ta pentru ca te invata bine.

| MilkWithCereals a răspuns:

Ii zici pur si simplu, nu e greu deloc. E ceva normal, nu trebuie sa-ti fie rusine. Si cateodata nu te doare nimic, asa e. Nu ai motive pentru care ar trebui sa-ti faci griji. Tu doar spune-i mamei tale, ea va fi capabila sa-ti dea sfaturi mult mai bune. happy

| alexadeea a răspuns:

Ii zici : mama, am ciclu. si gata, mare chestie?

| ImCalledLamă explică (pentru alexadeea):

Mi-e frica sa nu zica ca sunt prea mica ce am facut de am si din astea am 11 ani jumate straight face nu sunt cam mica pentru el?

| ImCalledLamă explică (pentru alexadeea):

Imi poate intrerupe cresterea?

| alexadeea a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Nu stiu. cand aveam 10 ani mama vorbea cu sora mea de 14 ani ca sa dea domnu sa ma mai salveze domnu cativa ani sa nu il am de la 10-11... Dar nu mi a venit asa devreme. Nu cred ca are ce sa zica, doar nu poti sa ramai asa, trebuie sa ai incredere in ea.

| alexadeea a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Nu cred ca are de ce.

| ImCalledLamă explică (pentru alexadeea):

Am 1,57 :/ mnoo nu cred multe fete il au la 11 ani

| alexadeea a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Nu e nicio problema, eu la 11 ani aveam 1, 42 laughing

| ImCalledLamă explică (pentru alexadeea):

Ok...=]]

| Cristina_Stefan_1980 a răspuns:

Aceste lucruri ar cam avea nevoie de o discutie cu mama ta. Pur si simplu fa-o! Nu ai motive de rusine sau alte lucruri. Durerile pot aparea inainte de menstruatie in timpul ei sau dupa ce s-a terminat. Spune-i ca trebuie sa vorbiti si o sa te inteleaga. Si nu, nu iti va afecta cresterea. succes!