| TurcoaicaTa a întrebat:

]Hey TPU! Ieri m-a durut foarte rau gatu azi mi s-a infundat nasul iar acum ma doare foarte tare burta n-am mancat nimic pentru ca mie greata si de obicei cand mie greata dupa ce mananc vomit, gatu nu prea ma mai doare dar burta si am nasu infundat de nu pot respira.Ce pot face ca sa nu imi mai fie greata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PulbereDeStea a răspuns:

Daca ai greturi din bun senin, atunci ar trebui sa mergi la doctor.Eu aveam greturi cand eram mai mica, dar le aveam doar cand ma aflam pe masina. Deci daca pur si simplu ai greturi si/sau versi ar trebui sa mergi la medicul de familie.Cel mai probabil acesta te va trimite la un medic gastroenterolog. Si eu am probleme cu stomacul, am fost internata la gastroenterologie, dar tot degeaba. Daca mergi sper sa dai peste un medic bun.Eu te-as sfatui sa mergi la doctor, pentru ca daca stai acasa, fara tratament, poti sa faci cine stie ce boala. Acum nu vreau sa iti mai spun eu, nu vreau sa te sperii, dar, CURAJ... si mergi la doctor.

5 răspunsuri:
| AiEnmaYuuki a răspuns:

Cred ca ai prins cumva o gripa.Sunt destul de frecvente chiar si vara, din cauza bacteriilor din aer. Daca ai merge la medicul de familie o sa-ti analizeze mai bine simptomele si iti va recomanda el ce e mai bine sa iei si sa faci.Intotdeauna e bine sa asculti de medic, si sa nu faci lucrurile singura.Insanatosire grabnica

| PulbereDeStea a răspuns:

In principiu cred ca esti sau vei fi racita(dureri de gat+nas infundat). Ai mai avut greturi pana acum? Vezi sa nu ai ceva la stomac, cum ar fi gastrita, sau apendicita. Durerea de burta poate fi la fel din cauza stomacului, dau poate iti vine menstruatia. Eu cand mi greata, beau multa apa, si manac ceva dulce, eventual tin o bomboana in gura, daca nu ma dau pe lamaie(depinde de starea mea de spirit).

| TurcoaicaTa explică (pentru PulbereDeStea):

DA am mai avut greturi pana acum de mii de ori

| PulbereDeStea a răspuns (pentru TurcoaicaTa):

Eu cred ca ar trebui sa mergi la doctorul de familie, el iti va da mai multe detalii si probabil te va trimite sa iti faci analize. Si eu am probleme cu stomacul si mi-am facut analize. Deci, CURAJ...si mergi la doctor.

| PulbereDeStea a răspuns (pentru TurcoaicaTa):

Daca ai greturi din bun senin, atunci ar trebui sa mergi la doctor.Eu aveam greturi cand eram mai mica, dar le aveam doar cand ma aflam pe masina. Deci daca pur si simplu ai greturi si/sau versi ar trebui sa mergi la medicul de familie.Cel mai probabil acesta te va trimite la un medic gastroenterolog. Si eu am probleme cu stomacul, am fost internata la gastroenterologie, dar tot degeaba. Daca mergi sper sa dai peste un medic bun.Eu te-as sfatui sa mergi la doctor, pentru ca daca stai acasa, fara tratament, poti sa faci cine stie ce boala. Acum nu vreau sa iti mai spun eu, nu vreau sa te sperii, dar, CURAJ... si mergi la doctor.

| GaBrIeLa88 a răspuns:

Si eu mam simtit exact asa ca tine si am ajuns la spital. a trebuit sa stau cu 3 zile mai mult pentru ca aveam infectie in gat. eu te sfatuiesc sa incerci sa mananci macar de 2 ori pe zi. sper ca raspunsul meu ti-a fost DE AJUTOR