| Daria809 a întrebat:

Am o problema. Am 12 ani si de cateva zile ma confrunt cu o problema de fete. Simt nevoia sa urinez foarte des si cand ma pun pe toaleta am o senzatie naspa de mancarime si usturime in zona intima. Exista vreun remediu? Nu vreau sa ma duc la medic sau la ginecolog deoarece sunt mai rusinoasa. Si nici nu stiu ce sa fac. Nici nu parintii nu pot vorbi. Din fericire tatal meu e plecat 3 zile si raman cu mama mea doar ca nu stiu ce sa ii zic. Acum trebuie sa ma duc la scoala dar nu stiu ce sa fac acolo pentru ca am nevoie la baie din 10 in 10 minute iar cand urinez, nu fac mult, ci foarte putin. Cateva sfaturi va rog? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Si eu iti spun ca trebuie sa mergi la medic. Cel mai probabil este o raceala pe care trebuie sa o tratezi. Cand e o problema de sanatate, nu stiu daca incape in ecuatie rusinea.
Fa tot posibilul si du-te la un doctor si vezi ce ai.
Probabil anexita, probabil altceva.

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Probabil o infectie urinara.
Vorbeste cu mami si mergeti la doctor! Nu are ce cauta rusinea in asfel de cazuri!

| Daria809 explică (pentru Fatamuntilor):

Asa voi face! multumesc

| Daria809 explică (pentru Fatamuntilor):

Multumesc. asa voi face!

| Karanocturna a răspuns:

Am aceași problema dar am 11 ani și mama zice că ar putea fi datorita faptului că umblu prin casa fără șosete așa că încearcă să porți mereu șosete și papuci de casa la mine merge

| Daria809 explică (pentru Karanocturna):

Ideea e ca si eu umblu uneori fara sosete. Cred ca mai astept cateva zile pana sa ma duc la medic. Parca mi-a mai trecut putin dar nu e vindecat!?

| Daria809 explică:

Multumesc! E adevarat... am umblat si fara sosete. Parca nu mai e la fel ca inainte dar tot e naspa

| Brigitta29 a răspuns (pentru Daria809):

Nu cred că mâncărimea și usturimea de care te plângi are legătură cu faptul că umbli fără șosete. Vorbește cu mama ta și mergi cel puțin la medicul de familie, poate ai o infecție urinară, nu aștepta să se agraveze. Multă sănătate.