| Miru987654321 a întrebat:

Am o problema ...ma doare tare maseaua.broken heart((ce as putea face casa dispara durerea? FUNDA la cel mai folositor raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sclipirici a răspuns:

Ooo nu! Durere de masea! Nu mai vreau sa aud de asa ceva.
In primul rand ia un calmant, nu te va mai durea, dar trebuie sa mergi neaparat la un dentist.Nu amana sedintele la dentist, pentru ca desi pare inofensiva o masea, poate "produce" dureri groaznice.Stiu cum e si tocmai de aceea te sfatuiesc.Lasa frica, rusinea fata de medicul stomatolog si mergi.Pana vei ajunge acolo ia un Nurofen, Ibuprofen, Algocalmin.

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ia un saridon si iti va trece

| Azµre a răspuns:

Să te duci la medic.
Ibuprofen/Ketonal/Agocalmin/Xefo/Arcoxia tu alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
O fiolă de algocalmin, te duci la dentist.
Te pup!

| july00 a răspuns:

I-a un agocalmin, ibuprofen sau nurofen, si pe urma consulta un medic dentist! happy

| robert35 a răspuns:

Pai acum depinde daca ai infectie sau tea tras curentul sau este cariata eu luam ketonal cand ma durea rau

| SimpleGirl408 a răspuns:

Pai,pe langa faptul ca te poti duce la medicul stomatolog, poti sa iti pui putin spirt pe o bucatica de vata si sa o pui pe maseaua respectiva, poti sa iti pui niste cuisoare [din alea pentru vin fiert], sa iei niste pastile sa le tii putin acolo : panadol [caspula] am folosit eu, algolalmin, paracetamol.

Cam asta faceam eu cand ma durea o masea/dinte ...Nu prea mergeam la stomatolog ca zicea ca ba trebuie sa iti pui plomba ba nu stiu ce... fratee, probabil e din cauza unui curent nu trebuie sa dramatizam atata! tongue

Succes!

| Fatzica97 a răspuns:

Consulta un medic stomatolog sau incearca sa iei Algocalmin fiole.