| anonim_4396 a întrebat:

Hey tpu..am o problema..sunt foarte slaba ma puteti ajuta cu un regim sau ceva de genul? Si nu prea accept raspunsuri gen:du-te la un medic, cumpara nu stiu ce pastile..pentru ca nu functioneaza am fost la mii de doctori si am luat alte mii de pastile si tot nu ma ingras sad P.S.:Scuzati categoria dar e cea mai vizitata. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaCarmen123 a răspuns:

Pf! Tu esti foarte zlaba, iar eu grasuta. Nu e bine nici prea gras nici prea slab. Daca esti prea gras poti sa faci vreo boala la inima si sa mori, iar daca esti prea slab Anorexie. Nu stiu daca ai auzit de Anorexie. Este o boala pe care o ai cand esti atat de zlab ca iti ies oasele prin piele. Si mori si din cauza acestei boli. Daca zici ca esti foarte zlaba, trebuie sa iti schimbi metabolismul, astfel incat nici sa te ingrasi exagerat, nici sa ramai asa.

1. Mancanca paine mai mult, max 2 feii la masa. Daca faci senvisuri poti sa iti faci mai multe.
2.Mancanca seara dupa sase.Dar nu exagerat.
3. Cumpara miere, daca nu ai si mancanca inainte de mese. Iti va creste pofta de mancare.
4. Nu manca munte duclciuri, ca poti sa faci carii, chiar daca pui pe tine. Mancanca dulceata, napolitane, dulciuri, dar nu exagerat de dulci.
5. Mananca ciocolata! Ciocolata, te ajuta sa gandesti mai bine. Inainte de un test, e recomandat sa mananci 2 bucatele de ciocolata neagra, pentru ati aminti mai bine lectiile si tot ce ai invatat zilele trecute pentru lucrarea respectiva.
6. Mananca fructe, care nu sunt bogate in apa. Ca exemplu banane, struguri.
7. Fi putin mai lenesa, adica la scoala inveti, dar dupa ce termini temele si de invatat, in loc sa faci atata sport, poti sta in pat, sa te relacsezi. La televizor, citind o carte, iti gasesti o ocupatie. Poti sta si la calculator, dar incearca sa nu stai mai mult de 2 ore. Stand putin, eviti riscul arderi calculatorului si durerea de cap.

Deci incearca sa respecti aceste lucruri, dar daca consideri ca esti chiar foarte zlaba, mananca mai mult de 2 feli de paine, Mancanca cam inainte cu 3 ore inainte de culcare, incearca sa urmezi sfaturile putin mai intens.
Ti-am spus spre exemplu, ca dulciurile, te ajuta sa pui pe tine, ca prajerile, dar nu-s sanatoase. Nu vreau sa te obisnuiesti mancand prea mult, pentru ca mai tarziu te ingrasi si iti va fi greu sa zlabesti.
Sper sa te ajute sfatul meu, daca il consideri inutil, n-am ce face, m-ai exprimat, simplu parera!

3 răspunsuri:
| Raiiiisa a răspuns:

Nu ai mentinat ce varsta ai?
Si nu stiu ce fel de pastile ai luat.
Daca tot vrei sa iei pastile pentru a te ingrasa, ia vitamine nu alte porcarii.
Mananca de vreo 6-7 ori pe zi(dar nu fast-food!).
Daca spui ca ai fost si la doctor si tot nu a functionat nimic, inseamna ca trebuie sa astepti ca organismul tau se dezvolte normal si sa nu mai iei medicamente si din astea pentru ca s-ar putea sa te ingrasi prea mult dintr-o data si sa nu mai poti slabi dupa aceea.

| anonima200000000000000 a răspuns (pentru Raiiiisa):

Am 13 ani..si cand am spus pastile ma refeream la vitamine.