| Ana2920 a întrebat:

Hey TPU! Am observat că am pe chilot un lichid gălbui. Ce înseamnă asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Uuu ai făcut pisu...nașpa

| Floridori a răspuns:

Este secretie vaginala.
Daca nu prezinta miros urat si nu simti mancarimi sau usturimi, este perfect normala si sanatoasa.Are rolul de a hidrata si curata vaginul.
Asta inseamna ca in curand o sa apara si prima menstruatie (menarha).

Numai bine!

| Ana2920 explică (pentru Floridori):

Mersi mult! Știi cumva în cât timp va apărea? Că vreau să fiu pregătită happy

| Floridori a răspuns (pentru Ana2920):

Din pacate, nimeni, nici macar medicii nu pot estima asta, deoarece depinde strict de activitatea hormonala.
De regula si in cazul majoritatii, dupa prima aparitie a secretiei vaginale, menstruatia apare in decurs de 6-12 luni. Daca iti mai amintesti de prima oara cand ai observat secretia vaginala pe chilot, poti calcula minim 6 luni.
Dar poate ca ea a aparut inainte ca tu sa o observi in aceste cantitati pe chilot, asa ca te poti insela in ceea ce priveste perioada.

Atunci cand vei avea prima menstruatie, exista sanse mari sa simti dureri abdominale, sa te simti rau, deci iti vei da seama. Dupa prima menstruatie, secretia, chiar daca va fi prezenta in fiecare zi in cazul unui organism sanatos, va fi mai densa si mai vizibila pe chilot cu aproximativ o saptamana inainte sa inceapa sangerarea.
Mama ta ti-a vorbit despre acest proces, sau poti discuta cu ea aceste lucruri?

| Ana2920 explică:

Țin să menționez că nu am încă ciclu

| Corina64 a răspuns:

Așa cum ai spus și tu ciclu menstrual nu a început încă. E normal ca aceste secreții sa apăra, uneori mai mult alteori mai puțin. Nu este un motiv de îngrijorare dar este posibil ca in scurt timp sa apăra menstruația. Ar fi bine sa vorbești cu mama ta despre asta, ea te va ajuta.