| Radu3222 a întrebat:

Hey TPU! Am primit de la medicul de familie o trimitere către oftalmolog si voiam sa va intreb, unde pot merge cu acea trimitere? Este un cabinet anume, sau nu conteaza?
Si acea trimitere imi oferă o consultatie gratuită?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Poti sa mergi la acele cabinete oftalmologice care au contract cu cCasa de Asigurari. Ca sa afli, cauti pe net nr. lor de telefon, suni si intrebi. Dar trebuia sa intrebi medicul de familie, ca eu stiu acest lucru.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu trimiterea mergi la o policlinica si te programezi la receptie. Daca au bani iti vor spune ei ca-i gratuit. Daca nu te amana pe inceputul lunii viitoare sau alternativa cu plata. Nu stiu ce preturi sunt la stat dar la privat incep de la 350 si se termina pe la 350. Acum asta depinde si de problema ce o ai. Dupa programare intrebi unde este cabinetul respectiv.

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

Cate policlinici de stat mai au receptie? La policlinica spitalului judetean de urgenta (singura de stat) de la mine nu are nici o receptie. Are doar cabinete unde te programezi telefonic.

| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

La mine, in Salonta si Oradea, toate au un birou micut unde este o doamna care face programarile.

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

Asta nu inseamna ca peste tot e la fel, deci nu putem sa indrumam oamenii spre ce nu-i sigur.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat: te duci unde vrei dar policlinicile particulare cam refuza sa faca pe baza de trimitere compensat pentru ca primesc bani putini.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am fost in situate similara!
Medicul de familie mi-a dat trimitere la specialist.M-a programat in ziua urmatoare (era urgent). Consultatia a fost grauita, am platit insa folosirea apartelor, dar a fost pe mai multe zile.

| Nirvanaaa a răspuns:

La orice clinica care are medici oftalmologi în contract cu CAS ( asta ca sa fie valabil biletul de trimitere). Suni la clinici și intrebi de o consultație oftalmologie cu bilet de trimitere, sa le specifici ca vrei cu bilet de trimitere ca sa nu te trezești cu eventuale costuri.