| klhkhjjhkhklhkjhkjh a întrebat:

Am inceput, de cand s-a facut cald, sa transpir din abudenta, mai ceva ca un baiat , dar nu fac efort fizic deloc, si nu sunt imbracata nici gros. Unii imi spun ca este de la lipsa de calciu? Asa o fi oare? Please, astept un raspuns! Dau funda :* :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

De cele mai multe ori cauza transpiratiei excesive nu poate fi descoperita, si in acest caz medicii numesc aceasta situatie „idiopatica" – insemnand ca factorul cauzal este necunoscut. Totusi, se pare ca si in aceste cazuri desemnate ca fiind de cauza necunoscuta, poate fi vorba despre un factor, si anume cel genetic.

Specialistii sustin ca 50% dintre persoanele care prezinta transpiratie excesiva au un istoric familial de hiperhidroza. Acest tip de hiperhidroza cu cauza genetica debuteaza de obicei la pubertate; cand hiperhidroza este localizata la palme si talpi debutul survine si mai precoce, in copilarie sau chiar in primii ani de viata. In plus, o gama larga de factori pot sta la baza transpiratiei excesive, incluzand prezenta unor afectiuni asociate sau consumul de medicamente.

De exemplu:
- Sindromul Frey este o afectiune in care transpiratie apare doar de o singura parte a fetei in urma consumului anumitor alimente. Boala apare in urma interventiilor chirurgicale sau a traumatismelor in zona adiacenta glandelor care produc saliva (la nivelul lojei parotidiene);
- Medicamentele administrate pentru diferite probleme endocrine precum diabetul sau afectiunile tiroidei pot declansa, de asemenea, transpiratii excesive;
- In mod asemanator, anumite medicamente antihipertensive (medicamente utilizate in tratamentul hipertensiunii arteriale) sau antidepresive pot declansa episoade de transpiratie abundenta;
- Mai mult, transpiratia in exces poate fi cauzata de infectii, afectiuni oncologice, cardiace sau pulmonare, de menopauza si chiar de atacul vascular cerebral.

Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/......ormal_5768 - sectiunea "Care sunt cauzele transpiratiei excesive?"

| Robertyz a răspuns:

Din cate stiu calciul nu prea are legatura.Problema aceasta o am si eu, si este din cauza umiditatii foarte ridicate care accelereaza procesul de transpiratie si in consecinta se produce mai multa.E destul de nasol, insa am auzit ca sunt niste pastile care pot sa te ajute, insa cel mai bine daca chiar nu suporti faptul ca transpiri mai mult, este sa te duci la un medic happy

| DRAGOSH977 a răspuns:

Ce masa ai? poate de la grasime

| klhkhjjhkhklhkjhkjh explică (pentru DRAGOSH977):

Nu sunt grasa... am 1, 70 si 59 kg

| juky12 a răspuns:

Eu n-am auzit de cauza asta(sa transpiri de la lipsa de calciu)eu zic sa nu te alarmezi.e vorba de diferenta brusca de temperatura corpul tau nu e obisnuit.sau poate esti indragostitahappyoricum eu cred ca nu e cazul sa te alarmezi.insanatosire grabnicalaughing