| ColorfullColors a întrebat:

Asa e o intrebare pentru fete mai mult, cum faci sa te ingrasi?
Pt ca eu sunt foarte slaba pentru varsta si inaltimea mea (14 ani - 42 kg - 1.62 m).
Am auzit ca exista 'cure de ingrasare', stie cineva ce sunt, daca functioneaza, si poate puteti sa-mi dati cateva exemple.

Va rog, ajutati-ma.
Nu stiti ce slaba arat si nu stiu ce sa mai fac... arat ca o anorexica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ɮʟօռɖɖα a răspuns:

Aa. am uitat sa mentionez niste ex. de mancaruri laughing

Mic dejun – patru felii de paine cu unt, doua oua fierte, o cana de compot cu fructe;

Gustare 1 – un iaurt cu fructe sau 100g miez de nuca;

Pranz – o supa de legume, 200 g carne fiarta sau la gratar cu patru cartofi fierti sau copti, patru felii de paine integrala, 200 g compot de fructe (mere dulci, pere, struguri);

Gustare 2 – o inghetata sau 100 g alune;

Cina – o supa cu carne si fidea, trei-patru felii de paine integrala, 200 g peste la gratar, o cana de compot;

Gustare 3 – doua banane.

8 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Http://www.cissmarket.ro/? gclid=CPuTkvTO0qUCFQ8t3wodLU4NlQ

| BubuLina999 a răspuns:

si eu care vreau sa slabesc ...am tot 14 ani. cam aceeasi inaltime si vreo 55-56 kg.acum depinde si de corpul tau cum functioneaza. dar daca vrei sa te ingrasi exista si o regula pentru asta si anume mananca mai mult decat de obicei. uneori prepararea mancarii si servirea acesteia pare un lucru bun, daca iti pregatesti singur mancarea iti cresti apetitul, ceea ce te va ajuta sa consumi mai mult. un prim pas in dieta de ingrasat este alegerea alimentelor (sau suplimentelor) cu o densitate calorica mare. facand aceste lucruri vei putea consuma mai multe calorii in aceeasi cantitate de mancare.consuma paste fainoase, paine. dar sa nu mananci multe dulciuri dintr. o data, nu e bine pentru corp. sper ca ti.am fost de ajutor pwpici si succesc :dkiss

| ailoviutu a răspuns:

Pare scarbos, dar te obisnuiesti, in fiecare dimineata, pe stomacul gol, inainte cu o ora de masa, iei doua oua de prepelitza crude, le spargi intr-o canita, adaugi sucul a cam un cm de felie de lamaie, iar dupa ce le iei, imadiat inghiti si o ligurita de ciocolata sau miere, ca sa nu simti gustul, si o sa simti o crestere in pofta de mancare(cam in 2-3 saptamana), si mananci normal, pana APROAPE de saturare, imposibil sa nu te ingrasi, la mine a mers, e 100% natural, fara efecte sec.; si mai e ceva, o sa ai o imunitate foarte ridicata la boli, in special la raceala, gripa, nu o sa te mai imbolnavesti cat timp faci tratamentul asta...

| ɮʟօռɖɖα a răspuns:

Buna happy

In`tradevar este o `cura de ingrasare`
Dar inainte ca sa incepi aceasta 'cura' va trebui sa faci niste analize de sange.

In aceasta cura de ingrasare, va trebui sa pui accentul pe un mic dejun substantial si nu unul servit in graba, deoarece servirea micului dejun este foarte important atunci cand vrei sa iei in greutate.

In timpul zilei se vor servi trei mese principale si mai multe gustari, cu un meniu diversificat, care sa asigure un raport optim de lipide, glucide si proteine, pentru a nu crea dezechilibre metabolice.

Intre mese, ca si gustari, poti manca (dar nu in exces) batoane de ciocolata, budinci cu lapte, nuci, alune, iaurturi, shake-uri de fructe sau inghetata.

Intr-o cura de ingrasare se recomanda mese dese dar nu incarcate, in care sa se mestece bine mancarea si sa se consume in special fructe si legume uscate (mere dulci, pere, caise, pepene galben, alune, nuci, stafide), paine integrala, cereale, cartofi, oua, carne de orice fel, miere de albine, unt proaspat si ciocolata.

SPORTUL, este esential in cresterea de greutate. Deoarece acesta intareste oasele.

| only me a răspuns:

As vrea eu sa fiu in situatia ta. crede'ma, e mult mai simplu sa te ingrasi decat sa slabesti.
by the way, incearca sa consumi alimente cu multe calorii si dulciuri. si mai sunt si unele combinatii de mancaruri (pe care o femeie ce vrea sa slabeasca ar trebui sa le evite), dar cauta pe google.

| LittleCreepyGirl a răspuns:

Depinde de felul in care mananci.Am o colega de clasa care are 13 ani 1. 69 si 44 de kilograme. Ea crede ca daca mananca mai multe dulciuri se ingrasa.In ultima luna la scoala are 5 pachete de napolitane, 2 de sticksuri, 1 sandwish si mai mananca si eugenia pe care ne-o da...Chestia e ca pana la urma ramane doar cu durerile de stomac fara sa se fi pus ceva pe ea.