| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate spune cat mai traieste cel mult o persoana de 55 de ani a carei pancreas este bolnav de 20 de ani si care face insulina cu un aparat,dar nu tin minte cum se numea, o data la 2-3 zile.Intrebarea este: cat mai poate trai cu acel aparat? Cel mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Administrarea automata de insulina este foarte buna si practic asigura o glicemie normala permanent. Daca nu are alte complicatii, va duce o viata normala cu acel aparat (poate trai pana la 90 de ani)

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nimeni nu poate sa-ti spuna cat va trai.

| Creata_Oita_1995 a răspuns:

Al carei pancreas*
"al" se acorda cu substantivul care ii este urmat iar "carei" cu persoana

stiu ca e greu cu limba romana dar totusi.

Răspuns utilizator avertizat