| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU! URGENT! Cine imi poate spune cam cat mai are de trait o persoana de 55 de ani cu diabet, care face dializa o data la 2 zile si care are pancreasul bolnav? Rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraaaagooooS a răspuns:

Bunica mea facea dializa si a trait destul de mult 71 de ani... cu dializa facea cam de 5-6 ani. dializa deci poti sa traiesti foarte mult daca faci si iei pastilele si etc.

Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mult si bine, daca isi schimba alimentatia si are o atitudine pozitiva. Ia si te documenteaza pe net, sint foarte multe chestii, inclusiv cancer, care se pot vindeca printr-o dieta stricta (de regula raw vegan, dar nu musai).

| Azµre a răspuns:

Nu se știe poate trăi 1 an sau poate 10
depinde de organism cum face față.

Răspuns utilizator avertizat
| AntoniaOrman a răspuns:

In jur de 70!

| my23ro a răspuns:

De ce nu mergi cu aceea persoana la dializa intr-una din zile si intrebi un doctor de acolo?
Sunt convinsa ca doar un doctor iti poate raspunde la o asemenea intrebare.

| diditza23 a răspuns:

Depinde de cati ani face dializa... daca o face de curand si se tine si de regim si de tratamentul de diabet calumea, poate sa o duca asa cred ca 2-3 ani pentru ca inca e tanar. bunica-mea a avut diabet de multi ani dar nu a rezistat la dializa pentru ca avea 74 de anisad