| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU! URGENT! Cine imi poate spune cat ar mai putea trai o persoana de 55 de ani care are diabet si din aceasta cauza nu poate face transplant de pancreas? Rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maryan01 a răspuns:

Pai depinde daca face insulina sau ia pastile m-as duce pe parerea max 10 ani sad funda?

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Depinde de organism de la 1 an la 10, 20 depinde.

| Empathizer a răspuns:

Daca diabetul e corect tratat, cu antidiabetice orale sau insulina, dupa caz, poate trai la fel de mult ca oricare altul, cu conditia sa respecte regimul alimentar si sa-si ia cu regularitate medicatia recomandata.
Ajuta si ceaiul GLICOSTAT, de la Fares, ca adjuvant al terapiei.

| m00n a răspuns:

S-au lansat acum niste tratamente inteligente cu celule stem pentru diabetici, care ajuta organismul macar pe o perioada sa isi revina. Apoi acum nu inteleg, e transplant de pancreas in cazul asta de diabet, nu? Adica de portiunea cu celule insulare Langerhans?
Sau din alte motive?