| AlexandruShark a întrebat:

Salutare.
Am o intrebare pentru fumatori.
De curand m-am apucat sa fumez (de aseara), la inceput m-am simtit putin ciudat, dupa nu am mai avut nimic, dar la a 2-a tigare dupa ce am fumat-o, peste circa 20 de minute, a inceput sa ma i-a o stare de voma si o usturime in gat. Tin sa va spun ca am tras fiecare fum in plamani. Astazi dimineata am mai fumat o tigare si ma simt mai bine, deja cred ca organimsul meu incepe sa se obsinuiasca cu tutunul si fumul in gat.
Intrebarea mea este, cat timp credeti ca o sa mai dureze pana organismul se va obisnui cu tutunul? Prin asta ma refer sa nu mai am stari de voma si de ameteala, dupa ce fumez. Si am 15 ani. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Ca e dreptul oricui sa o faca sau nu, asta e clar. Dar faptul ca dependenta de tutun se manifesta in cazul tau intr-un mod care nu iti neaga controlul asupra acestui obicei nu trebuie sa te faca sa generalizezi. Uite-te in jurul tau, esti un caz extrem de rar. In 2007 elaboram lucrarea de licenta, eram in intarziere, lucram cat puteam de mult, nici nu prea mai dormeam. Nu cu mult timp inainte de asta fumam o tigare la cafea, dar doar la cateva zile. Dar de cand incepusem lucrarea fumam una pe zi, dimineata, la cafea. Si intr-o zi, probabil tocmai cand mi-am dat drumul sa lucrez cursiv, nu am mai putut nici efortul mic cerut de retinerea inconstienta de la tutun sa il fac. In ziua aia am fumat 30 de tigari, si dupa asta am fumat cam un pachet pe zi. Dar in ziua aia ma durea cutia toracica, aveam palpitatii, multe alte simptome, si tot fumam. Dupa un an si ceva de la asta am avut probleme mari, iar fumam enorm. Acum sase ani m-am lasat de fumat, dar eu il cunosc pe Dumnezeu, si El a facut, la cererea mea, o minune, si trei saptamani nu am simtit nevoia sa fumez. Pana la asta, cand incercam sa nu fumez ma chinuiam ca hotii de cai. Vreau sa iti spun ca fizic sunt alt om, si din orice punct de vedere ma simt incomparabil mai bine, acum ca nu fumez. Asa ca daca recomanzi fumatul cuiva, e foarte improbabil ca el va putea face intreruperi, ca tine, si nici tu nu esti, din pacate, de loc in siguranta. Totusi, cele 6 tigari ale tale sunt mult mai multe decat tigarea mea la cafea. Te salut cu stima.

24 răspunsuri:
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Pai corpul tau incearca sa iti spuna ca nu e bine ce faci si ca urmeaza sa faci probabil boli de plaman si cancer in viitor. asculta-l ca stie ce zice.

| AlexandruShark explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Stiu ce zici, dar eu am intrebat, in cat timp o sa se obsinuiasca organismul meu cu tutunul... stiu ce boli ma poate astepta, dar nu este obligatoriu sa le faci.

| minrest a răspuns (pentru AlexandruShark):

Ei nu? Ba este obligatoriu. Bronhopneumopatia cronica obstructiva o face fiecare fumator de pe planeta asta, cu conditia sa nu moara de altceva pana atunci, si este o boala oribila, a patra cauza de deces la nivel mondial. Dar lasa decesul, e vorba de chinuri, tragi aer ca pestele pe uscat, te cianozezi, daca urci un etaj iti revii intr-o ora. Si mai sunt o gramada de boli, o prietena are boala Burgher, e declansata numai de fumat, o feliaza doctorii incet- incet ca pe parizer.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Nu am zis ca sigur vei muri de cancer de la tigari. am zis ca probabilitatea e mare sa ai probleme mari de la tigari: tuse grava(ai auzit vreodata cum tuseste un fumator ce e in varsta? zici ca scoate plamanii din el), dinti gri, lipsa de energie, lipsa de bani pentru ca au nevoie de multe tigari pe zi(calculeaza cat costa un pachet de tigari pe zi timp de 30 de zile si intreaba-i pe parintii tai cat au salar. sa vezi cat de mult inseamna din salar) etc.
industria tutunului face extrem de multi bani din tigari. si fac experimente pe tot felul de substante incat atunci cand incerci primele dati fumatul. sa te prinda bine ca un peste in carlig. ca sa te aiba client toata viata.
statistic vorbind avem urmatoarele:
"Cancerul pulmonar (barbati fumători sunt de 27 ori mai multe sanse de a face cancer pulmonar decat barbatii care nu fumeaza si femeile de fumat sunt de 14 ori mai multe sanse de a face cancer pulmonar decat femeile care nu fumeaza). De fapt, 89 la suta din deceselor provocate de cancer pulmonar in Anglia sunt cauzate de fumat."
https://translate.google.com/....../translate
e cu google translate deci ai grija ca mai sunt si greseli de traducere in link-ul de mai sus.

http://www.hotnews.ro/......atului.htm

| soloangel01 a răspuns:

E ca si cum ai vrea sa sari in tarcul cu crocodili si te-ai agatat in gard. Dupa ce te-ai ridicat te scuturi si mergi pe-acolo thumbs up

| Lola05 a răspuns:

Așa-ți trebuie. Mai fumează dacă îți place.
Ce copii fraieri sunteți, faceți orice ca să fiți "în rând cu turma".

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

La 15, Nu e indicat sa fumezi, Organismul tau iti da un mare AVERTISMENT, pentru ca ce-a ce faci nu e bine. Succes.

| DrLolo a răspuns:

Azi o tigara maine o tigara tot asa pana o sa ajungi dependent de ele si cand ai sa iti dai seama nu vei mai putea sa te lasi si va fi prea tarziu sa mai faci ceva +iti poate dauna fertilitati adica nu se stie daca mai vei avea copii.+ca prieteni tai nu te considera,, prost ca nu fumezi " maicata si tactu iti da bani sa iti cumperi corn cu ciocolata si tu iti cumperi tigari

| DrLolo a răspuns:

Intr-un singur cuvant cu timpul vei ajunge sclavul nicotinei din cauza ca in mintea ta este bagat faptul ca prieteni te cred prost ca nu fumezi ascultama nu este adevarat ei nu cred asta

| Denny_Denisa_2001 a răspuns:

Ei bine tot acel fum se duce in plamani si nu mai ajunge oxigen la creier asa ca vrei avea stari de ameteala ceva vreme pana te obisnuiesti pentru a ajunge oxigen la creier inima va bate mai tare pentru a putea compesa acel aer "murdar"
sfatul meu este sa te lasi de fumat deoarece gustul mancariI nu il vei simnti la fel... va fi mai amar va fi diferit si daca vei decide mai tarziu sa te opresti din fumat (vei regreta ca ai facut asta) Daca vrei reusi. dupa 2 luni gustul se va reface deci vei manca mai mult, cu pofta si te vei ingrasa (tare) laughing iti spun din experiena unui om care a patit asta... sper ca te-am ajutat cat de cat big grin

| CosminALX a răspuns (pentru Denny_Denisa_2001):

Nu prea l-ai ajutat... Eu fumez de la 14-15 ani cate 4-6 tigari pe zi, gustul mancarii il simt la fel, nu sunt dependent de ele (n-am mai fumat din luna 12 2014 pana acum o luna), nu simt nevoia sa fumez tot timpul, dimineata imi iau 2 tigari si fumez cu un coleg (daca nu ploua sau e frig), dupa ore mai iau inca 2 pana ajung acasa si seara mai bag 2. In vacanta de vara cat timp am fost plecat (aproximativ 2luni jumate) nu am fumat deloc si nici n-am simtit nevoia.

Eu am inceput cu winchester si acum fumez dunhill, kent, winston si din cand in cand marlboro. Daca vezi ca nu poti sa mai rezisti fara sa fumezi (din primul pachet iti dai seama), lasa-te ca duce la dependenta.

| AlexandruShark explică (pentru CosminALX):

Pai, cam asa este si la mine, nu sunt dependent de ele, doar fumez cand vreau si nu simt nevoia. si nu cred ca voi fi dependent de ele.

| soloangel01 a răspuns (pentru AlexandruShark):

Si de ce fumezi daca nu simti nevoia? De ce vrei sa fumezi?

| minrest a răspuns (pentru CosminALX):

Da, dar ca tine sunt foarte putini. Cand vei avea de facut o lucrare mai grea, care cere concentrare si efort intelectual intens, sunt mari sanse sa treci de la sase la treizeci de tigari, si chiar intr- singura zi. Mi s-a intamplat chiar mie. Salut.

| minrest a răspuns (pentru AlexandruShark):

Ce motive ai sa crezi ca tocmai tu nu vei fi dependent? Dependenta e un mecanism chimic biologic, nu depinde de tine. Dependenta de nicotina e mai grea decat dependenta de heroina.

| CosminALX a răspuns (pentru minrest):

Niciodata nu am fumat mai mult de 10 tigari pe zi. Nici la banchetul de clasa a 8-a n-am fumat mai mult de 10. Altii fara sa fumeze 15-20 tigari pe zi nu se lasa si incep sa faca ca toti dracii ca n-au tigari. Toti din familia mea au fumat vreo 5-6 ani si asta nu ma determina sa fumez mai mult sau mai putin. Fumez cand am chef si pofta. Acum n-am mai fumat de 3 zile si incerc sa le las pana prin iunie-iulie ca vine vara si n-am conditie fizica.
Oricum e alegerea, sanatatea si banii fiecaruia. Daca vor sa se drogheze si sa bage chimicale in ei s-o faca, dar sa nu fure din casa si sa omoare pentru 50lei. (cunosc asemenea cazuri)

| minrest a răspuns (pentru CosminALX):

Ca e dreptul oricui sa o faca sau nu, asta e clar. Dar faptul ca dependenta de tutun se manifesta in cazul tau intr-un mod care nu iti neaga controlul asupra acestui obicei nu trebuie sa te faca sa generalizezi. Uite-te in jurul tau, esti un caz extrem de rar. In 2007 elaboram lucrarea de licenta, eram in intarziere, lucram cat puteam de mult, nici nu prea mai dormeam. Nu cu mult timp inainte de asta fumam o tigare la cafea, dar doar la cateva zile. Dar de cand incepusem lucrarea fumam una pe zi, dimineata, la cafea. Si intr-o zi, probabil tocmai cand mi-am dat drumul sa lucrez cursiv, nu am mai putut nici efortul mic cerut de retinerea inconstienta de la tutun sa il fac. In ziua aia am fumat 30 de tigari, si dupa asta am fumat cam un pachet pe zi. Dar in ziua aia ma durea cutia toracica, aveam palpitatii, multe alte simptome, si tot fumam. Dupa un an si ceva de la asta am avut probleme mari, iar fumam enorm. Acum sase ani m-am lasat de fumat, dar eu il cunosc pe Dumnezeu, si El a facut, la cererea mea, o minune, si trei saptamani nu am simtit nevoia sa fumez. Pana la asta, cand incercam sa nu fumez ma chinuiam ca hotii de cai. Vreau sa iti spun ca fizic sunt alt om, si din orice punct de vedere ma simt incomparabil mai bine, acum ca nu fumez. Asa ca daca recomanzi fumatul cuiva, e foarte improbabil ca el va putea face intreruperi, ca tine, si nici tu nu esti, din pacate, de loc in siguranta. Totusi, cele 6 tigari ale tale sunt mult mai multe decat tigarea mea la cafea. Te salut cu stima.

| MariMarik17 a răspuns:

Pai acum cateva zile si eu am incercat.Dar inainte un baiat mi-a spus ca din primile 2 saptamani ma voi simti ametita dupa ce voi fuma o tigara.Am incercat si chiar asta s-a intamplat.Eram foarte ametita.L-am intrebat cat o sa mai dureze asta iar el mi-a spus ca 2-3 saptamani minim.Depinde si de organismul fiecaruia.Baftawinking

| demon1988 a răspuns:

Parerea mea este sa nu mai fumezi esti la varsta la care majoritatea ne-am apucat de fumat am vrea sa renuntam dar este aproape inposibil cat despre ceea ce ai intrebat in maxim o saptamana nu o sa mai ai nici o stare de voma ba mai mult te poti numi dependent de tigare

| AlexandruShark explică (pentru demon1988):

Stiu ce zici si iti multumesc pentru raspuns, dar 90% din prietenii mei fumeaza. Si asta m-a facut si pe mine sa ma apuc. daca o sa simt ca nu imi plac, nu o sa mai fumez, dar deocamdata imi plac, dar ma i-a ameteala la fiecare fum aproape si daca o sa ma mai tina mult, nu o sa mai fumez.

| minrest a răspuns (pentru demon1988):

Esti un demon deplorabil, dar un ingeras capabil.

| minrest a răspuns (pentru AlexandruShark):

Dar daca din intamplare 90% di prietenii tai furau sau erau pe invers, faceai si tu ca ei?

| Stoian_Maria_1989 a răspuns:

Hei...tin sa iti spun ca si mie mi s-a intamplat la câteva minute după ce am fumat prima tigare. medicii spun ca dupa primul fum tras in piept organismul incepe sa se acomodeze...eu mi-am supus organismul la testul cu tigarea care consta in a fuma cat poti dintr-un pachet (poti sa tragi sau sa nu tragi in piept fumul) si dupa aproximativ 5 zile dupa ce nu am mai fumat organismul meu a început sa imi ceara din nou tutun, fapt ce rezulta ca cantatitatea de nicotina din sange mi-a disparat... incearca sa faci si tu acest test...dar ai grija nu te forta sa fumezi multe țigări ca e posibil sa iti fie rau; atat cat poti e ok si așteaptă 4-5 zile...cam asta este media de "curatare" a sângelui de nicotina...bafta!

| Stoian_Maria_1989 a răspuns:

Am uitat sa mentionez lucrul ca nu o sa mori de la tigari atata timp cat stii sa te protejezi... plus ca daca fumezi nicotina(daca nu ma inseala memoria) stimulează creierul si ajuta la îmbunătățirea memoriei si reduce apariția alzheimer