| Tanasiri a întrebat:

happy De cateva zile ma doare urechea dreapta impreuna cu o masea (din cate am inteles e posibil sa ma fi tras curentul ) Ce imi recomandati pentru a opri durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti recomandam o vizita la dentist. Trasul curentului e doar o scuza babeasca pentru o posibila infectie sau inflamatie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu cred că te doare măseaua, iar durerea emană spre ureche. Mi s-a-ntâmplat și mie. Curentul "atacă" doar o măsea cariată, nu una sănătoasă. Dacă rezolvi cu măseaua, dispare și durerea de ureche. Du-te mai întâi la un dentist, iar dacă îți spune că nu ai probleme stomatologice, caută un ORL-ist. La farmacie primești doar niște calmante cu efect temporar...

| Legion7X a răspuns:

Pasul nr 1 iei o tigaie obișnuită și pui sare în ea cam o cană plină.
Pasul 2 Pui tigaia pe foc împreuna sarea și aștepți până când aceasta devine fierbine atât cât să fie suportabilă pe obraz eventual o pipăi cu degetul.
Pasul 3 după ce sarea a ajuns la temperatura dorită, aceasta este luată de pe aragaz și pusă într-un prosop unde trebuie înfășurată sau făcută ghem ca sarea să nu cadă.
Pasul 4 după ce sarea este făcută ghem aceasta va fi pusă în zona unde se află măseaua lipită pe obraz cam aproximativ 1-2 h până ce aceasta se răcește treptat.
Căldura emanată de sarea așezată pe obraz va domoli cu mult durerea acționând și asupra urechii.

Acesta este unul din leacurile băbești foarte vechi pe care desigur îl mai folosesc și eu pentru astfel de dureri ale măselelor sau când nu am paracetamol.

| Eduard619 a răspuns:

Ia un algocalmin/nurofen pentru durere si evita sa stai cu capul gol si sa fii expus la frig o perioada.