| Poseidon69 a întrebat:

Salut.
Ma doare cand imi pun casca in Ureche, gen urechea stanga e mai umflata inauntru ca cea dreapta. Si gen nu in interior adanc, in canalul auditiv extern. Un prieten mi-a spus ca s-ar putea sa ma fi tras curentul, altcineva mi-a zis ca s-ar putea sa am un cos inauntru.
Ce s-ar putea sa am? Mentionez ca ma doare de cateva zile vreo 4-5

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Sincer să fiu nu știu, dar mai bine decât să fii orb. La tine nu cred că este grav, dacă auzi un tiuit în urechi de exemplu poate fi datorită unor factori nepericuloși, sau a creșterii tensiunii, fapt dăunător. Poți lua trimitere de la medicul de familie pentru a face un consult la orelist, eu asta îți recomand. Mai bine tratezi problema din timp decât să se agraveze pe viitor. Baftăwinking!

3 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

In 4-5 zile trecea cosul, probabil ai o otita ceva. Asa am patit si eu de cateva ori pentru ca foloseam foarte des castile si cele mari cu bureti, ca o solutie ar fi solutia auriculara si clotrimazol, sunt pana un 10 lei, primul e ceva tratament si al2lea ca un dezinfectant, sunt foarte bune si m-au ajutat, acum bineinteles ca cea mai buna solutie e sa mergi la un medic.

| Celcestietot a răspuns:

Otita, sau datorită utilizării îndelungate a căștilor. Cele mai nasoale mi se par căștile care se baga în urechi. Încearcă să îți iei headphoneswinking.

| Poseidon69 explică (pentru Celcestietot):

Am citit pe net ca pot surzi. Banuiesc ca dureaza ceva timp ca sa surzesti. Nu?
Se poate trata?

| Celcestietot a răspuns (pentru Poseidon69):

Sincer să fiu nu știu, dar mai bine decât să fii orb. La tine nu cred că este grav, dacă auzi un tiuit în urechi de exemplu poate fi datorită unor factori nepericuloși, sau a creșterii tensiunii, fapt dăunător. Poți lua trimitere de la medicul de familie pentru a face un consult la orelist, eu asta îți recomand. Mai bine tratezi problema din timp decât să se agraveze pe viitor. Baftăwinking!