| PATRICIAANAMARIA a întrebat:

De cateva zile simt un mic deranj la apendicita si urmatoarele mele intrebari ar fi:
1. E doar un simt? Pentru ca ma doare si ma lasa ceva timp. Adica poate fi ceva pe baza de stres? Doar cand imi aduc aminte ma doare. Sunt foarte speriata!
2. Cat ar dura operatia?
3. O sa am cicatrice?
4. Ma doare dupa operatie?
5. Voi putea face sport si sa imi reiau viata pe care am avut-o inainte de operatie sau vor fi restrictii pe care ar trebui sa le respect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna!
1)Nu cred ca acele dureri pe care le simnti in zona apendicitei chiar provin de la apendicita insa o apendicita nu este exclusa. O posibila cauza a acelor dureri pot fi ovarele( afectiuni ale ovarelor). In general apendicita se manifesta in felul urmator: greata, varsaturi, transpiratii abundente, dureri locale in zona apendicitei( in cazul unei apendicite perfoarte-care necesita operatie de urgenta- durerile sunt foarte mari si nu mai prea poti umbla din cauza durerii) si febra. Cam acestea sunt simptomele specifice apendicitei;
2)In cazul in care se confirma o posibila apendicita operatia poate dura de la 30-40 de minute la o ora( depinde daca apar complicatii in timpul operatiei);
3)Normal ca dupa operatie se va vedea urma suturii pe care medicii o vor face la sfarsitul operatiei. In timp, acea cicatrice nu se va observa foarte tare decat daca cineva se va uita foarte atent la acea zona;
4) Durerile post-operatorii( de dupa operatie) sunt oarecum normal sa apara deoarece s-a facut totusi o operatie iar zona este lezata. Nu trebuie sa iti faci griji pentru ca exista calmante/analgezice care iti vor fi administrate dupa operatie si care au rolul de a stopa acele dureri post-operatorii;
5)Cu siguranta o perioada de timp nu vei avea voie sa faci efort fizic intens deoarece exista riscul ca sutura sa se desfaca si atunci nu va fi bine. Dupa o anumita perioada de timp( 3-4 luni de la operatie depinde de cat de repede te vindeci) iti vei putea relua activitatile fizice pe care obisnuiai sa le faci inainte de operatie si astfel vei duce o viata absolut normala.
Un sfat pe care ti-l dau este acela de a merge la un consult de specialitate pentru a vedea cauza exacta a acelor dureri.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Apendice e organul, Apendicita e infectia apendicelui.
Durerea trebuie sa fie caracteristica si intr-un anumit punct. Trebuie sa vezi un medic ca sa fii sigura ca e apendicita.
Operatia dureaza vreo 2-3 ore, probabil, dar oricum esti sub anestezie, deci nu o sa stii cand incepe si cand se termina.
O sa ramana o mica cicatrice, cred ca se face laparoscopica deci cicatricile o sa fie extrem de mici, spre inexistente.
O sa te doara putin dupa operatie dar nu dureaza mai mult de cateva zile, durerea.
Nu o sa ai nicio restrictie. Operatia de apendicita e una foarte simpla iar corpul se vindeca foarte bine dupa ea.