| anonim_4396 a întrebat:

de ce miroase gura? Poate fi de la stomac? Am dinții perfecți albi, mă spăl de 3 ori pe zi și nu am nicio carie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, poate sa fie de la stomac pana la... infectii si masele cariate (pe care ai spus ca nu le ai).

Hai sa dam acum o tura pe internet:
---
-igiena defectuoasa a cavitatii bucale;
-cosumul unor alimente : ceapa, usturoi, dulciurile in exces, carnea si produsele lactate (prin persistenta resturilor in cavitatea bucala sub actiunea florei microbiene locale se formeaza compusi cu sulf);
-fumatul (mirosul de nicotina si afectarea gingivala);
-alcoolul, cafeaua, uleiurile (deshidrateaza mucoasa cavitatii bucale);
-stomatologice : carii, parodontoza, gingivita, abcese dentare, proteze neigienizate;
-infectiilor : sinuzite, amigdalite, flegmoane amigdaliene
-pulmonare : abcese;
-digestive : diverticuli, stenoze, refluxul gastroesofagian, cancere;
-metabolice : cetoacidoza din diabeul zaharat dezechilibrat
insuficieta hepatica, insuficienta renala;
-deficite de vitamine prin producerea unor afectiuni care determina halitoza (deficitul de vitamina C determina gingivite; deficitul de vitamina A duce la formarea de tartrum dentar);
-anumite medicamente usuca mucoasa bucala si produc halena (antihistaminice, antihipertensive, antibiotice).
---

Iar ca solutie: o ingrijire adecvata a gurii si atentie la alimente + "Soluție salină, Bețe de scorțișoară, Verdeață, Sucul de ananas, Semințe de fenicul și anason, Ceai verde, Apă de gură cu bicarbonat de sodiu, Apă de gură cu oțet, Alimente bogate în probiotice, Apă și alte lichide".

Pentru mai multe informatii poti sa citesti aici:
https://doc.ro/......irositoare

Bafta si multa sanatate!

| Saraaa2345 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In unele cazuri da poate fi de la probleme gastroenterologice

| NarcisIfrim a răspuns:

Sara,problema ta se numeste haleza, cel mai bine ai merge la un dentist.Ar fi cel mai indicat.
Hidrateaza-te cat mai mult posibil.
Renunta la unele alimente(ceapa, usturoi)
Ata dentara
Evitarea bauturilor care au mult zahar

| Saraaa2345 a răspuns (pentru NarcisIfrim):

Mulțumesc mult! Deșii, nu fumez și nu beau cafea deloc