| Karlitta a întrebat:

De ceva vreme simt o durere sub sanul stang. Exact sub san la nivelul coastelor.Ma doare foarte tare cand ma intind sau intorc in pat.Un prieten mi-a spus ca ar putea fi tumoare deci am intrat putin in panica.Ce credeti ca ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Florenta16 a răspuns:

Nu este tumoare. E un fraier cel care ti-a zis asa. Este un junghi intercostal. Se pun adesea cand nu stai intr-o pozitie confortabila sau te misti brusc in mai multe miscari. Stai linistita, trece daca respiri adanc si stai linistita pentru catva timp sa se mai amelioreze durerea!

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai o nevralgie intercostala. Du-te la medicul de familie sa-ti dea calmante.

| Zenithf a răspuns:

Un "prieten"... care merita o bataie!
De catava vreme, adica de cand s-a racit vremea? Te supara mai rau in diminetile umede sau cu vant? Ia antinevralgic, si imbraca-te cum trebuie.

| SasNetRomania a răspuns:

Ce varsta ai? la o anumita varsta sunt dureri normale de, dezvoltare.

| giony54 a răspuns:

Vizionar prietenul asta, este o nevralgie intercostala din cauza unei raceli la coloana.

| Annya206 a răspuns:

Mai degraba e un junghi intercostal. Te poti palma sa vezi daca simti ceva neobisnuit. Dar pentru linistea ta, cel mai bine e sa consulti un medic, daca durerea persista, noi ne putem da doar cu parere, medicul va stii exact cum sa te ajute