| danapopescu3011 a întrebat:

Hey, TPU

De vreo 3 saptamani am o jena in partea dreapta inghinala, care vine si pleaca + uneori intepaturi. Am crezut ca este apendicele problema, dar nu s-a confirmat. Am facut 3 seturi de analize complete, totul este perfect, m-a consultat si un chirurg, am facut si 2 ecografii, una generala si una de parti moi si nu s-a vazut nimic. Doctorii mi-au zis ca daca era ceva clinic, se vedea la analize.

Faptul ca o am de atata timp ma cam sperie sad. Voi ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Da. Fiind prea multe dilata bietul colon și e posibil sa simți acel disconfort. Ia niște simeticona de genul Espumisan. Ai grija sa bei multă apa și sa nu consumi alimente care stii ca te baloneaza o perioada.

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Tranzitul intestinal e bun? Suferi de constipație? Te stii cu aerocolie ( balonare) severa? Dacă analizele sunt bune, anatomic ești bine ( au confirmat-o ecografiile) poate e doar ceva funcțional. Hernie nu e, ca dacă era, se vedea la ecografia de părți moi.

| danapopescu3011 explică (pentru Nirvanaaa):

Hey! Am observat ca de cand cu jena aceea am si foarte multe gaze. Sa fie aceasta cauza, gazele?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru danapopescu3011):

Da. Fiind prea multe dilata bietul colon și e posibil sa simți acel disconfort. Ia niște simeticona de genul Espumisan. Ai grija sa bei multă apa și sa nu consumi alimente care stii ca te baloneaza o perioada.