| justmemhn a întrebat:

Acum 2 saptamani am fost la spital cu dureri (intepaturi mai degraba) in partea dreapta a abdomenului in zona inghinala crezand ca am apendicita. Sunt si tipul de om caruia ii e frica, atunci cand am vreo simptoma, mai ales una a apendicitei ma panichez, nici nu mai dorm noptile (cand am ajuns la spital aveam tensiunea 14.3 la 14 ani ). Cand m-a consultat un chirurg, mi-a spus ca nu este apendicita ci ca este un inceput de hernie inghinala ( s-ar putea ca asa sa ma fi nascut). Mi-a spus ca nu este de operat decat in vreo 20 de ani, cand voi fi adult si mi-a spus sa fac mult sport in afara de abdomene. Tin sa mentionez ( spre rusinea mea) ca sufar de obezitate (la 14 ani am 90 de kilograme). Nu m-am ferit sa fac sport : merg cu bicicleta zilnic, joc fotbal la scoala la orele de sport si multe alte activitati. Cand ma balonez ma mai inteapa dar iau un Meteospasmyl si imi trece. In seara asta, m-am jucat tenis de picior ( ceea ce am m-ai facut pana acum) si a inceput sa ma intepe cand calc pe piciorul drept ( o am in partea dreapta) mai ales pe varf. Nu este o intepatura insuportabila, ca si pana acum, dar imi este foarte frica, mai ales de operatie. Credeti ca mi s-a intamplat ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

La varsta de 14 ani, este foarte malt sa ai 90 Kg.Ar trebui sa ai in jur de 60 kg maxim.Toata grasimea acumulta in organism si, sunt sigura cel mai mult s-a adunat pe burta, iti apasa pe organe si la fiecare efort te deranjeaza.Cel mai bine ar trebui sa slabesti, mai ales ca esti f tanar si o sa-ti vina mai usor.Probabil,ereditar,esti predispus la ingrasare si daca nu ai atentie acum ce mananci, mai tarziu o sa-ti vina mai greu si organele o sa aiba mai mult de suferit!

| justmemhn explică (pentru pietrean):

Multumesc foarte mult pentru sfat! Asta mi-a spus si doctorul sa slabesc, mai ales prin sport, dar pe internet am citit ca este contraindicat sportul la hernia inghinala. Ma rog, eu merg pe spusele doctorului, merci mult!

| pietrean a răspuns (pentru justmemhn):

Cred ca nu ar trebuyi sa faci sport "agresiv" daca ai hernie.O poate agrava si nu e de joaca! Mers alert cat mai des,dupa ce mananci, sa nu stai in pat, pascaun, sa faci ceva prin casa, sa iesi la plimbare.Si,ce este mai important, mancare cat mai sanatoasa, portii mici, 3 mese/zi si doua intre mesele principale, lichide cate 1-2l/zi.Daca vrei sa stii ce anume sa mananci, scrie-mi!