| anonimaalee29 a întrebat:

Azi am fost la o plaja langa Dunare si erau foarte multi tantari, m-au ciupit foarte multi, am corpul plin de ciupituri. Si am stat si in soare o ora. E posibil sa fi facut insolatie? Ma doare capul foarte tare si nu imi trece nici cu pastile, nici cu ceaiuri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fugi la medic, nu se stie niciodata. Acum multi ani de la ciupiturile de tantari de pe Dunare, au facut meningo encefalita si au murit sute de persoane.

| anonimg a răspuns:

Da, este insolație. Pentru mâncărimea de țânțari exista creme/spray-uri și le găsești la farmacie. Pentru insolație nu știu; dar știu că tot la farmacie vei găsi ceva potrivit.