| Himynameis a întrebat:

Iar am o problema cu intratul in panica
Simt ca ma apasa ceva in gat si imi vine sa vomit si am luat un spaverin sa ma simt mai bine da am o criza in momentul asta imi e atat de frica efectiv si nu stiu efectiv ce sa fac ca sa nu mi mai fie in halul asta de frica
Nu mai pot efectiv imi vine sa mor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu ne ai spus motivul. Tu îl știi prea bine. Încearcă sa stopezi dacă poți ceea ce te deranjează fără sa te obosești prea tare sau invata sa ignori anumite lucruri dacă nu ai de ales. Întotdeauna vor exista lucruri care te vor putea panica, depinde de tine cata atenție le vei acorda și cu asta am spus tot!

| Himynameis explică (pentru Donsavas):

Da nu stiu ca gen nu ma gandesc la asta pur si simplu se intampla sa simt furnicaturi si astea ca si cum mi ar ingheta tot corpul... ma mai doare si stomacul si daca mananc vomit

| Donsavas a răspuns (pentru Himynameis):

Eu cred ca ai o lipsa de magneziu. Ai putea suplimenta o perioada sa vezi cum te simți. Dacă e organic, în combinație cu piridoxina (vitamina b6) se va asimila și nu te vei intoxica. Este foarte greu sa te supradozi cu magneziu. Chiar și așa, nu lua mai mult de o pastila la culcare! Pe timpul zilei, când te enervezi, îți consumi acest mineral cu rol foarte important în corp. Cu cât te enervezi mai mult, cu atât pierzi mai mult. În situația asta, e cazul sa începi tratamentul. Dacă simptomele dispar, înseamnă ca deficitul de magneziu și a spus "cuvantul"

| Himynameis explică (pentru Donsavas):

Iau vitamax
ori imi scade glicemia
ori am anemie...

| Donsavas a răspuns (pentru Himynameis):

Anemia este asociata cu somnolenta si epuizarea fizica. Suplimentarea cu fier este periculoasa dacă nu ai o siguranță în ceea ce faci. Cu glicemia, la fel. Ar trebui sa ti achiziționezi un glucometru.

| Himynameis explică (pentru Donsavas):

Daca e dala unde bag acu in mana sau ceva gen nu mersi eu crap cand vad acele.

| Donsavas a răspuns (pentru Himynameis):

Plăcut nu are cum sa fie dar nici dureros cum Îți imaginezi. E firesc sa simți, dar nu vei simți și nevoia sa urli, stai liniștit!

| Himynameis explică (pentru Donsavas):

Eu cand vad acu lesin. Am o fobie mare de tot.

| mudokins78 a răspuns:

Ce ţi-am spus eu să spui în gând de 20 de ori-sunt bine, nu am nimic!
Şi două pastiluţe de sedativ PC sub limbă!
(Costă 1, 5lei)
Nu sta! Du-te şi cumpără!

| Himynameis explică (pentru mudokins78):

Iau spaverin si buscopan alea sunt gen si pentru stomac etc si ma ajuta si alea destul

| NGheorghe a răspuns:

Dar ai uitat sa ne spui de ce anume îți este frica!

| Himynameis explică (pentru NGheorghe):

Pentru ca am o stare de voma si ma doare rau burta simt ca imi chioraie matele nu stiu de ce

| Himynameis explică (pentru NGheorghe):

De fraier ce sunt ca ma sperii asa de tare si intru in panica de mor si o iau ca pe ceva grav nu stiu de ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaseste-ti o iubita, iubeste, simte acest sentimente intens si pur. iti trece

| Himynameis explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa ma fac bine si nu stiu ce sa fac

| Queenofpain19999 a răspuns:

Buna. Incearca sa iti indrepti atentia spre un singur lucru, facand ceva ce necesita concentrare, astfel incat sa fii ocupat: scrie, citeste, lucreaza, iti poti cumpara un puzzle si sa incerci sa-l faci. Evita gandurile negative si oamenii care consideri ca iti transmit astfel de stari. Incearca sa gasesti sursa acestei probleme si incearca sa o diminuezi de unul singur, treptat. Poti citi carti de dezvoltare personala care te ajuta, intr-o oarecare masura, sa te descoperi si sa te dezvolti. De asemenea, poti vorbi cu oameni apropiati care crezi ca te-ar intelege in legatura cu problema pe care o ai, iar daca nu poti cu altii, fa-o cu tine; daca nu poti vorbi, scrie: ia o foaie de hartie si scrie tot ce iti vine in minte, fa asociatii libere (poti cauta despre asta pe Google sau poti gasi foarte multe detalii in "Autoanaliza" de Karen Horney).
In cazul in care nimic nu functioneaza, eu iti sugerez sa vorbesti cu un psiholog, intrucat cu asta se ocupa el la urma urmei.
Sper sa fii bine!

| Himynameis explică (pentru Queenofpain19999):

Nu pot ma tot gandesc la asta si ma sperii cred ca o sa intru in depresie si o sa fac un atac de panica si o sa crap efectiv pentru ca simt ca mor efectiv ma enervez si nu ma pot calma

| Kiss_Vali_2000 a răspuns:

Pentru atacul de panica trebuie neaparat sa consulti un doctor psihoterapeut care te poate ajuta. Medicamentele nu cred a ajuta prea mult. E chestie de frica si emotii.

| Himynameis explică (pentru Kiss_Vali_2000):

Degeaba ma duc la ala

| Himynameis explică (pentru Kiss_Vali_2000):

Trebuie sa invat singur pentru ca trebuie sa inteleg ca nu e ceva grav(sper si cred) sa te doara stomacul si sa simti ca iti chioraie matele da tu sa nu poti sa mananci ca parca orice mananci ri e sila si sa ai ceva in gat gen si sa ti dea o stare de voma...