| ChickMagnet a întrebat:

Ieri imi ramasese un os de peste in gat, am mancat toate prostiile, paine nemestecata etc. si pana la urma s-a dus, dar am stat cu el vreo 7 ore in gat...azi dimineata m-am trezit cu o durere in gat, ma doare foarte tare cand mestec si cand inghit...sugestii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VideoGame a răspuns:

Pai o idee buna era ca atunci cand aveai osu in gat sa iti provoci voma(sa iti bagi 2 degete pana la amigdale) si era mult mai binehappy dar acu ce sa faci asta e.CAt despre ce poti sa faci acu este sa mai astepti un timp(1zi-2) ca sigur trece de la sine daca nu du-te la un medic si o sa te rezolve el.

13 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Sunt 2 variante: una mai buna, alta mai putin buna:
1. E gatul iritat de la acel os si daca iei niste dropsuri pentru dureri de gat in cateva zile o sa iti treaca.
2. S-a rupt osul de peste si a ramas infipt numai varful lui. Tocmai de aceea nu se recomanda sa inceci sa inghiti paine tare, mamaliga si alte chestii de genul asta pentru ca se poate rupe osul si ramane numai varful inauntru. Cu putin noroc, organismul tau o sa izoleze in timp acel fragment de os si o sa il elimine ca pe un corp strain.

| Jadis a răspuns:

Pai nu prea poti face nimic pentru ca durerea ta de gat nu este din aceea care faci cand bei apa rece sau cand racesti, deci nu va trece cu pastile, etc.

Osul ala fiindca o stat atata in gat se poate sa iti fi facut o rana pe peretele gatului. Painea nemestecata si prostiile nu au facut decat sa agraveze situatiastraight face.

Te doare gatul din cauza inflamatiei sau zgarieturii pe care ti-a facut-o osul acela. Totusi...7 ore...e enorm de mult.

Ce poti sa faci: sa astepti sa iti treaca inflamatia. Mesteca fiecare bucata de mancare bine de tot, mananca ceva mai moale, evita chestiile crocante, bea multa apa si ceai cald ca sa calmezi gatul. Poti face si o gargara cu sare pentru a ajuta la disparitia bacteriilor acumulate. Multa bafta

| smaranditza a răspuns:

1. vizita la O.R.L. 2.cred ca doar s-a iritat zdeavan esofagul 3.altadata incearca cu o bucata de paine bine prajita!

| LostHappiness a răspuns:

Un stepsils sau o pastila cu miere cred ca te-ar ajuta, face minuni. Sau chiar mierea in sine happy Succes!

| Tkn a răspuns:

La urgente la spital!

| Golanasul a răspuns:

Ma... acum ce sa zic ce ai patit tu este destul de des. gandeste-te ca e ca si um tu ai pune un lemn intre 2 pereti si l-ai forta. peretele se zgarie? da. asa s-a intamplat si la gatul tau. o sa trecu cu timpultongue in cel mai rau caz fa o vizita la doctoru de familie. sper ca te-am ajutat

| Medema a răspuns:

Omg:O nu se poate mananca mamaliga ca sa cada din gat osu 7 h:O:O

| ionut6715 a răspuns:

Fugi la spital

| kittyoanaandreescu a răspuns:

Nu este foarte grav.stai calm/a am patiti si eu. iti va trece, este o mica ranahappy

| asman a răspuns:

Inghite miere cat mai multa, dar nu cu lingura, toarna direct cu borcanul si osul o sa se duca rapid.

| djmaxtor007 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un medic ca nici eu nu stiu

| AlexandruSSll a răspuns:

Probabil te-a iritat.
Nu consuma o perioda de timp 'mancaruri' tari sau nemestecate bine.
Un remediu naturism ar fi mierea, 2-3 lingurite pe zi ca sa unga 'rana' superficiala.
Au rabdare iar daca durerea persista consulta si un medic.Succes!

| DennDenniii a răspuns:

Pai ar fi bine sa mergi la un medic, sa vada ce ai! sa vada daca e ceva grav eu asta te sfatuiesc!