| AlexxXxandra a întrebat:

Ma doare burta foarte tare in partea de jos mai mult spre dreapta. Imi puteti spune ce poate fi? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Park1Suin a răspuns:

Daca vrei sa afli ce ai, intindete pe pat, tine apasat in locul unde te doare.Da repede drumul, si daca te doare si mai tare
e apendicita.Nu-ti face grji, operatia la apendicita e cea mai usoara operatie din istoria medicinei.Mai bine i-ai spune mamei tale ca trebuie sa te duci la control. Funda?

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pune o sticlă cu apă caldă în zona afectată.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Vezi medicul de familie, el va ști ce ai cu exactitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Apendicita nu ştiu, ar trebui să mergi la medic să vezi ce ai.
Te pup!

| negat1ve a răspuns:

Intinde-te pe pat cu fata in sus si incearca usor sa aduci genunchii la barbie. Daca nu poti din cauza durerii sau simti o intepatura, atunci e apendicita si te-as sfatui sa te duci cat mai repede la un medic ca nu e de joaca! Daca nu, poate fi doar o simpla raceala la burta, sau poate din cauza menstruatiei. In orice caz incearca sa bei un ceai poate chiar si o pastila de durere, si daca nu iti trece in decursul a doua zile iti recomand din nou sa consulti un medic. Multa bafta, te-am pupat.

| CatalinaKaty a răspuns:

Apendicita straight face

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Sa nu fie apendicita, daca te mai doare du-te la un consult

| Alisayer a răspuns:

Poate fi apendicita.Simptome:
1.senzatii de voma
2. Apasa usor cu virful degetelor pe burta in diferite zone, nu unde te doare.Si daca te doare in orce loc apesi poate fi apendicita.
3.Intindete pe spate si incearca sa ridici genunchiul catre barbie, daca nu poti poate fi apendicita.
Oricum mergi la medic.Te pup.

| Ronny22 a răspuns:

Ficat/pancreas cred

| Claudia1397 a răspuns:

Apendicita!happy incearca sa stai intinsa si sa ridici piciorul catre burta si vezi daca te doare, daca rezultatul e pozitiv ar fi bine sa mergi la un control :*

| AlexxXxandra explică (pentru Claudia1397):

Da, ma doare.
Dar mai astept o ora si daca nu imi trece o sa merg la spital.

| Claudia1397 a răspuns (pentru AlexxXxandra):

Cel mai sigur!happy ai grija de tine :*

| StanculescuMaria99 a răspuns:

Te doare cand faci efort, nu(cand alergi etc)? Daca da, ai aceeasi problema ca si mine.De exemplu, cand alergi, te doare pentru ca nu respiri cum trebuie si faci prea mult efort.

| AlexxXxandra explică (pentru StanculescuMaria99):

Nu. Ma doar de vreo 2 3 ore.
Abia pot sa merg
Si nu am facut efort.

| Karina77 a răspuns:

S-ar putea sa trebuiasca sa te orerezi de apendicita... Mai bine mergi la doctor si vezi ce spune big grin... Sper ca am fost de ajutor

| DanyArtist a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci cat mai repede la doctor, sigur e apendicita...

| AlexxXxandra explică (pentru DanyArtist):

La apandicita am auzit ca trebuie sa faci si febra dar eu nu am.

| marcel12 a răspuns:

Apendicele!

| Balan_Ema_1998 a răspuns:

Cati ani ai?