| Kidd ♡ a întrebat:

Ma doare in partea dreapta, sub abdomen. iar cand apas putin se simte tare. Poate fi vorba de vreo raceala la burta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alexandraalis a răspuns:

Nu exista raceala la burta.
Poate fi o raceala la ovare adica anexita, este o boala care apare la fete, pentru ca fetele au ovare (citeste cartea Anatomia si fiziologia omului)
Sfatul meu este sa mergi la medic sa te consulte.
Consultatia nu se face pe internet, medicul trebuie sa te consulte, nu poti sa pui diagnosticul asa doar ca spui ca se simte putin tare, nu se stie daca ai apendicita sau anexita.
In apendicita trebuie sa ai si alte simptome, durere care iradiaza pe picior in jos, greata si varsaturi, dureri in epigastru adica in capul pieptului si periombilical.
Mergi la medic.

| dannys a răspuns:

Apendicita cu siguranta.Stai pe spate si ridica piciorul drept in sus si daca te doare este apendicita.

| MegaOmega a răspuns:

O metoda care da rezultate de a verifica daca e apendicita e sa te duci intr-un loc mai retras si sa iti incordezi abdomenul si sa pui mana in locul dureros iar daca se simte tare si ca o denivelare este o apendicita.sad. Sincer nu-ti doresc asa cevasad

| StigmatA a răspuns:

Du-te la doctor...
Probabil este vorba de apendicita sau de ceva la ficat

| iasivezi a răspuns:

Eu zic sa faci un test de sarcina...