| anonim_4396 a întrebat:

kiss
Maine dupa-amiaza (in jur de ora 15) ma duc sa imi iau glicemia.
Am voie sa mananc inainte?laughing big grin Stiu ca nu am voie sa mananc dulciuri...dar mancare "normala"? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că medicul ţi-a recomandat efectuarea analizei la această oră ( în timpul zilei ) :

"C. Glucoza serica determinata dintr-o proba de sange recoltata intr-un moment oarecare al zilei, indiferent de intervalul de la ultima masa (random).
Pregatire pacient
C. Fara pregatire speciala; pacientul va mentiona timpul scurs de la ultima masa." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/analize/glucoza-serica-sau-glicemie_62

Deci, poţi să mănânci înainte, dar să ŞTI la ce oră ai mâncat!

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Glicemia nu se ia la astfel de ore, ci dimineata. Fiindca glicemia se ia dupa o perioada de nemancare de minim 6 ore. daca este ceva foarte urgent si nu poti sa-ti iei analizele intr-o dimineata, atunci, tine cont ca nu ai voie sa mananci absolut nimic in ultimele 6 ore inainte de recoltare. Poti bea apa, dar cat mai putina. Nu ai voie sa bei nici o alta bautura in afara de apa (nici macar ceai neindulcit)

| Raniia a răspuns:

Pentru o valoare normala glicemia se recolteaza dimineata pe nemancate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu cine sau de ce ti a recomandat sa iti faci analizele la ora aia, dar analizele de sange, mai ales glicemie se iau dimineata inainte sa mananci orice.

| Azµre a răspuns:

N-ai voie să mănânci nimic și nici să bei înainte de orice fel de analiză!

| Iris25 a răspuns:

Din pacate nu ai voie sa mananci.