| Elide a întrebat:

De ce simt nevoia să mănânc mult, mai ales o grămadă de dulciuri, si nu imi este foame ca mănânc mâncare normală iar apoi dulciuri în prostie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca ai facut o obsesie din mancat dulciuri!
Dar sa stii ca poti sa renunti rapid la obsesia asta, daca vei pricepe ca nu sunt santoase si nu vei mai cumpara si manca dulciuri.
Fiecare invat are si dezvat!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Zaharul da o dependenta mai oribila decat alcoolul sau tutunul. De aia. Plus ca nevoia exagerata de dulce denota carente in restul alimentatiei. @AnaMaria50: Nu e asa de usor cand toate magazinele gem de dulciuri (ieftine si proaste, asta e partea a doua). E usor de zis, dar foarte greu de facut. @debarasator63: E irelevant. Pina sa iti creasca glicemia in zona de alarma, dulciurile/zaharul iti provoaca multe alte probleme de sanatate fara legatura cu glicemia.

| Frank51 a răspuns:

Ti-ai dat singura raspunsul.

"De ce simt nevoia sa mananc multe dulciuri?"

"Apoi mananc dulciuri in prostie"

| Donsavas a răspuns:

Nu si a dat singura raspunsul. Nu e asa simplu. Mancatul compulsiv si dependenta de zahar sunt probleme serioase, de natura medicală. Un consult psihiatric ti ar fi de folos.

| flixbuster a răspuns:

Poate ca ai o problema pe care nu vrei sau nu poti sa o rezolvi, ai refulat-o in subconstient si creierul tau incearca sa contrabalanseze refularea cu un obicei nociv dar care pacaleste sistemul de recompensa al creierului (si te face sa te simti bine artificial, tu in mod natural simtindu-te rau).

| debarasator63 a răspuns:

Fa-ti o analiza de sange: glicemie.

| PinkFlowers a răspuns:

Fiindca asa te-ai obisnuit organismul, deja te ingramadesti in obiceiul prost. Iti da 2 sfaturi
1. Totul e mental, incearca in fiecare zi tot mai putine dulciuri, o sa-ti fie greu pana te obisnuiesti dar altfel nu ai cu.
2. E bine sa mananci des si putin, si daca nu ai o alimentatie sanatoasa incearca tot felul de retete sanatoase( gasesti pe net) care sunt absolut delicioase iar daca mananci sanatos, fa la fel ca la dulciuri si abtine-te, la mine o functionat.
Succes

| xMAG a răspuns:

Ioana noi nu avem de unde sa știm exact dar poate ca asa îți cere tie corpul și dulciurile tuturor ne plac dar îți dau un mic sfat mai putine dulciuri te rog ai grija cu diabetul