Întrebare recomandată | Panteraa a întrebat:

Parintii nu ma lasa sa imi pun aparat dentar. Nu am probleme foarte grave (un dinte din fata a crescut putin peste altul), dar nici nu vreau sa raman asa. Chiar daca nu se observa tare, eu nu ma simt bine asa si vreau sa rezolv problema asta. Cum ii pot convinge pe parinti? Ei spun tot ca dau banii degeaba daca imi pun ca daca nu se prea observa defectul nu am nevoie. Am deja 16 ani si din cate stiu mai tarziu o sa fie mai greu caci nu se mai intreapta asa usor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gramaandreea a răspuns:

Incearca sa le explici parintilor tai lucrul asta si insista, uneori perseverenta chiar face minuni! Spune-le ca nu iti place aspectul tau sau ca nu arata bine pentru o fata si ca te deranjeaza! Mergi la un dentist si cere-i parerea, si cine stie, poate acel om ii va convinge pe parintii tai.Banii nu sunt dati degeaba, sunt pentru tine, fiica lor. incearca si tu sa economisesti sa vada si ei ca tu chiar iti doresti si who knows.happy bafta!

9 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| GabrielaIoana a răspuns:

Incearca sa ii mai convingi. Daca nu merge angajeazate tu undeva si castiga bani sa iti pui. Nu vei reusi sa strangi toti bani dar ii vei convinge pe ai tai ca tu chiar vrei aparat si te vor ajuta.

| Okkultist a răspuns:

Am doctori in familie, printre care taicamiu e stomatolog mai nou preda la universitate din cand in cand deci te pot sfatui; din ce am,, furat".
Depinde ce aparat doresti, nu-ti sugerez unul la 2000 de euro nu are rost, i-ati unul ieftin mai ales pentru o problema asa minora.
Ti-asi sugera sa vorbesti cu stomatologul pentru at-i vedea situatia si a analiza cat spatiu de suprapunere este intre cei 2 dintii si daca te poate afecta. Incearca sa faci rost de la el cu o foaie zicand ca ar fi necesar acest aparat. La taicamiu vin tot felul de nebuni sa le puna nu stiu ce perle in dint,, in fine.
Ai nevoie doar de o chestie de la doctor si ulterior parintii sa vorbeasca cu el.
Fai sa inteleaga ca desi nu e chiar grav tu vrei sa ai dintii drepti si este foarte bine daca vrei acest lucru. Altii au pestera si nu zic nimic. Deci e de apreciat, de obicei tatii sunt mai intelegatori dar nu stiu la tine. Incearca sa vorbesti si sa le arati riscuile pe net. (Daca vrei dai inspect element si scrii si tu acolo chesti mai grave din punct de vedere medical)... happy O zi frumoasa!

| paulmicutz a răspuns:

Pai aici parintii tau au dreptate. Pentru ce sa iroseasca niste bani...

| Panteraa explică (pentru paulmicutz):

Pentru sanatatea mea si pentru niste dinti drepti! Cred ca e cel mai bun motiv. Nu vreau aparat pentru fite, nu as vrea aparat deloc, dar alta metoda nu este pentru ai indrepta.

| Valentyna290497 a răspuns:

Costa foarte mult si daca nu se vede bine chiar nu este cazul! Nu ii vei comvinge never

| leivi a răspuns:

Eu zic sa mai astepti pana la 18 ani pentru ca pana atunci mai au timp sa se indrepte, eu sunt mai mica decat tine si mai putin timp nu voi mai avea strunga. BAFTA! ( nu port aparat dentar)

| AdelinaPopovici3092 a răspuns:

Hmm... De obicei copii nu sunt de acord să îşi pună aparat dentar. Ştiu cum e să te simţi prost din cauza la un dinte. Încearcă să le spui că te simţi stânnjenită de el, că colegii, prietenii au râs de tine... Depinde şi unde sunt dinţii. Totuşi, pentru liniştea ta, du-te la un dentist, arată-i şi întreabă-l dacă există o altă soluţie prin care cei doi dinţi ar putea fi îndreptaţi. Trăim într-o lume modernă şi e IMPOSIBIL să nu existe altă soluţie happy Baftă :*! Fundiţă?

| garofita1997343 a răspuns:

Surioara mea are 12 ani si ea acum trei ani poarta plastina( nu stiu daca e corect asa spus).E ieftina la dintii de sus practic cite persoane stiu nu le pus aparat dentar sar plstine de felul cum are sora mea.A platit pe ea pina la 1000lei.Pe parcurs i le-au mai schimbat.Rezultat este, dintii ei acum sunt super! FUNDA