| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi pun aparat dentar, pentru ca am un dinte mai sus decat ceilalti ( adica un dinte crescut in gingie, nu sub).
Sunt clasa a8-a, parintii imi spun sa-mi pun proteza, dar mi-e frica ca in momentul in care intruu la liceu sa nu ma faca tocilar.

Vreo idee? ( Ce ati face voi? )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

"Daca te iau de prost din prima", atunci pune-ti mai tarziu, pe a 10-a sau a 11-a cand au deja parerea formata despre tine.

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

La varsta ta, se monteaza aparat dentar fix. Nu vad de ce te-ar interesa parerea colegilor, cand e vorba de sanatatea dintilor tai.Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Abh):

Nu am precizat, nu vreau sa traiesc 4 ani de liceu poreclit, batjocorit.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puneti proteza si nu te uita daca niste prost-crescuti ar avea ceva de zis. Sunt cu mult mai importante sanatatea si aspectul fizic decat zisele cretinilor.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar zisele cretinilor ma pot rani.
Daca te iau de prost din prima, ala ai fost straight face.
Asta mi se intampla si in generala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i baga in seama. Si poti sa le spui ce a zis Bill Gates, patronul Microsoft, despre asta (citez din memorie, dar esenta asta este): Ai grija cum te porti cu tocilarii ca s-ar putea sa-ti fie sefi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca te iau de prost din prima", atunci pune-ti mai tarziu, pe a 10-a sau a 11-a cand au deja parerea formata despre tine.

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Si eu as fi trebuit sa port, darparintii m-au inteles ca atunci cand as fi purtat ar fi ras lumea de mine. Sper ca te-am ajutat!

| anonim_4396 explică (pentru Anonimuuuussssss):

Cati ani ai?

| Anonimuuuussssss a răspuns (pentru anonim_4396):

15.Conteaza?

| anonim_4396 explică (pentru Anonimuuuussssss):

Pai vroiam sa stiu, macar esti la liceu, sau clasa a4a:d.
Si acum ti-ai pus-o?
Te gandesti sa ti-o pu-i?

| JASMYNA88 a răspuns:

Proteza? cum proteza? proteza e aia ce si-o pun cei care nu mai au dinti. aparat dentar. si poarta-l cu incredere, sa ti se rupa de zice unu si altu

| elly8 a răspuns:

Chiar te intereseaza ce spun altii? mie imi pare rau ca nu mi i-am indreptat cand am avut ocazia. so... fugi si pune-ti aparat dentar :*