| MileaNadine a întrebat:

Hey TPU!
Săptămâna asta am venit de la școală, apoi am început să mă uit pe telefon. Totul bine și frumos, până când văd un videoclip despre rabie. M-am panicat din cauză că îmi este foarte frică de moarte, amintindu-mi că nu are tratament. Zilele astea am avut atacuri de panică, întrebându-mă:,, Dacă am rabie? Ce fac?". Toată lumea inclusiv familia mi-a spus că nu pot să am rabie și tot e in capul meu. Nu am fost niciodată mușcată sau zgâriată de vreun animal, dar îmi e frică! Când mă gândesc la rabie simt ca și cum aș avea-o! Menționez că toată familia a fost răcită cam toată săptămâna. Iar tata spune că frica asta e de la cum am citit de pe google. Aș avea mare nevoie de un sfat! Cum scap de frică! Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa-ti intiparesti cele doua reguli de baza ale vietii:
1. Cel mai sigur lucru in viata este... moartea. Toti vom muri.
2. Cel mai nesigur lucru in viata este... cand- si cum vom muri.
Sunt mii de forme si motive din care mor oamenii.
Daca te framanti ca ce modalitati posibile sunt pentru moarte, atunci ai 2 posibilitati:
- ori vei fi specialist in criminologie sau meserii asemanatoare
- ori vei ajunge la psihiatrie, cu anxietate de forma grava

Cel mai bine este sa nu te gandesti la moarte.
Va veni cand nici nu te astepti.

| Violleta2022 a răspuns:

Stii rabia nu mai este de actulitate, mai ales ca nu ai caini si pisici turbate in casa ta, dar covidul este si din cauza lui se moare inca.
De covid nu-ti este frica?
Poarta masca de protectie cand iesi afara din casa, spala-ti mainile si dezinfecteaza-le, protejeaza-te si vei scapa de contaminare.

| Eireann a răspuns:

Chiar de rabie iti este frica? Daca te musca un animal cu rabie te duci si te vaccinezi, oricum sunt destul de mici sansele. Decat sa te gandesti la rabie mai bine poti sa te gandesti la Ebola - o iei fara sa iti dai seama de la cineva care a fost in vacanta in Africa - pana isi dau medicii seama ce ai deja esti mort de hemoragie interna. Sau ai un anevrism cerebral chiar acum, poate in orice moment sa se rupa- faci hemoragie cerebrala si... gata. Maine poti sa fii diagnosticata cu tumoare maligna de aproape orice. Data viitoare cand vomiti faci ruptura de esofag. Margi pe strada, un sofer pierde controlul si da peste tine, leziuni incompatible cu viata. Te impiedici, dai cu capul de coltul mesei. Daca esti fata si vrei sa faci copii nici nu trebuie sa iti spun cate complicatii poti sa ai.
In afara de Ebola toate astea sunt mai probabile ca rabia.

| NisipLaMare a răspuns:

Si ce legaura are rabia cu raceala dooh? Trebuie sa constientizezi ca te prostesti singura din filmulete pe net. Exista dar nu se afla acolo.

| MileaNadine explică (pentru NisipLaMare):

Mersi de răspuns. Mie mi se face frică mai mult și din cauză că acum 3-4 luni m-am lovit în picior cu ceva metal și am crezut că fac tetanos. Am fost la medic și mi s-a spus să nu citesc pe net. Așa am făcut și de data asta dar m-am oprit.

Răspuns utilizator avertizat