| MileaNadine a întrebat:

Bună TPU! Am nevoie urgent de un răspuns!
Scuze că trebuie să citești mult, dar ajutorul tau contează!

Săptămâna trecută, 4 februarie 2023, stăteam în pat pe telefon. Mi-am pus mâna pe cap și am simțit două puncte, apoi m-am gândit imediat la o mușcătură de liliac. M-am dus la baie și am văzut două puncte, de o culoare roșu închisă, aproape perfect maro. Micile bube sau puncte le simțeam când le atingeam. Am început să mă panichez, crezând că m-a mușcat un liliac și că voi lua rabie. Menționez că nu le-am avut deloc ziua și nu le-am aflat decât când am pus mâna pe ele. Erau pe partea stângă a frunții mele imediat mai jos de păr. A doua zi, i-am arătat mamei mele panicată că ar putea fi lilieci. În Iași, liliecii nu au provocat rabie oamenilor, dar imi e foarte teamă. Mama a zis că nu e nimic grav. Însă mă înșel de asta. Locuiesc la etajul 1, sus după parter, la bloc. Nu am găsit nicio urmă de lilieci in casă și totuși îmi e frică deoarece sunt ipohondrică. Zilele trecute nu am dormit bine din cauza acestei griji. Îmi este frică de moarte. Iar zilele astea am avut și niste mici dureri de cap, ce au dispărut. Apoi atacuri de panică. Astăzi, 9 februarie am plâns din cauza fricii și cele spuse mai sus pot fi simptome ale rabiei! Ajutați-mă, va rog! Nu mai suport această frică! Sufăr de anxietate extremă si ipohondrie. Menționez că am stat cu capul gol pe frig cât ningea puternic, poate de-asta am avut dureri de cap și febră. Și de două săptămâni m-am culcat pe la 12, 1 sau 2 din cauza școlii. Aștept un răspuns cat mai rapid! Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

De ce nu te duci la doctorul de familie?

| MileaNadine explică (pentru CostinAlamariu):

Punctele au dispărut după câteva ore, iar părinții mei nu au văzut lilieci in casa sau semne că ar fi unul in casă.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru MileaNadine):

E aproape imposibil să-ți intre lilieci în casă și la fel de imposibil să te muște fără să observi. Stai liniștită, n-ai nimic

| MileaNadine explică (pentru CostinAlamariu):

Mulțumesc mult!

| 120bulevard a răspuns:

Eu cred ca e muscatura de plosnita mai de graba laughing te sperii aiurea, liliecii nu se teleporteaza in casa daca ai geamurile inchise mai ales pe frigul asta laughing

| MileaNadine explică (pentru 120bulevard):

Mulțumesc mult. Am observat un păianjen langa pat. De de la el probabil. Oricum sunt mai bine acum avânt in vedere că liliecii sunt amorțiți iarna