| AmyFrumy a întrebat:

Scuzati daca este categoria gresita dar vreau sa pun o intrebare. Va rog, ajutati-ma!
Sunt in clasa a 5-a. Eu de felul meu, sunt mai grasuta si toate "prietenele" mele se leaga de acest fapt deoarece fie nu fac ce vor ele, fie nu stiu ce. M-am saturat sa ma jigneasca pentru chestia asta, mai imi zic ca sunt aragaz cu 4 ochi (port ochelari), mai ma fac urata, "cea mai buna prietena" imi zice ca daca acum sunt asa de grasa peste 5 ani ajung la AJUTOR VREAU SA SLABESC. Si ea e ca mine adica are un fund mai mare ca al meu. P.S= AM 1, 64 INALTIME, 12 ANI SI 62 KG.
Ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jolenne a răspuns:

Bună!
"Prietenele" tale nu-ți sunt cu adevărat prietene, ci doar niște individe care își bat joc de tine. Problema nu este neapărat la tine, cât constă în "buna educație" pe care au primit-o ele acasă.
Uite, dacă tu ești complexată de acest lucru, atunci încearcă să îți schimbi puțin regimul alimentar și să faci vreo 30 de minute sport pe zi.
De ce nu încerci să reduci zahărul, pâinea și uleiul din mesele zilnice? Vei vedea că pe parcurs se vor observa schimbări mari, dar trebuie să ai voință. De asemenea, încearcă să alergi, sau să faci abdomene/genoflexiuni 30 de minute în fiecare zi. Pe lângă beneficiile aduse organismului, sportul îți ajută foarte mult și psihicul.
Nu te întrista, ci încearcă să vezi această experiență drept una din care poți trage cât mai multe învățături. Apucă-te de treabă și arată-le că ești mai "tare" decât cred ele.
Și dacă totuși te simți bine în pielea ta, încearcă să-ți găsești prieteni noi, pentru că nimeni nu are nevoie în viață de oameni atât de negativi.
Succes! happy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 5 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| MolnarsȘtefania a răspuns:

Dacă tu ești mulțumită de felul tău, nu mai trebuie să iei seama celorlalți