| eliiiza05 a întrebat:

Buna. De la un timp prezint cam zilnic momente de ameteala, uneori, rar simt ca as lesina alteori sunt doar ametita,probabil m-am si obisnuit cu asta, insa cel mai grav, am stari de apatie, efectiv nici nu stiu daca asa se numesc, e un fel de n-am chef de nimic si parca in acealsi timp o tristete,depresie combinat cu senzatia ca nu esti prezent mental in locul in care esti si nu stiu ca si cum nu te simti acolo si ai fi invizibil sa zic. Poate unii vor spune ca este anxietate dar am stat sa analizez si cred ca marea mea parte de anxietate( pe care nici nu pot spune ca o am neaparat pentru ca ma simt mai mereu numb, apatica) este de fapt cauzata de starile astea. Iar apoi din cauza acestor lucruri ma simt asa confuza si am probleme de concentrare, nu ma simt reala si imi afecteaza extrem de mult viata mea sociala, deja sunt privita rau de marea majoritate, ma asociaza cu a fi o ciudata,insa ei nu nici nu cunosc prin chestiile astea prin care trec. (de fapt,daca stau sa ma gandesc poate chiar par ciudata cand cineva ma priveste pentru ca nu stiu, aceste chestii sunt foarte ciudate,complicate pentru ca abia acum am inceput sa observ mai mult sa stiu ce am si cam asa sunt de mica poate,insa acum s au maj agravat sau la adolescenta observi mai bine... asa si voiam sa zic ca pe scurt ameteala,numb, apatie, dificultate de concentrare, oboseala, tristete, depresie. Credeti ca are logica ce am spus si ca se leaga toate astea intre ele? Ma gandeam ca pe scurt totul provine de la lipsa de calciu, magneziu,poate mai multe vitamine si mai prezint si lipsa de serotenina sau nu mai stiu cum se nunesc hormonii aia ai creierului care se ocupa cu energia si starea de fericire/de bucurie si nu stiu o fi poate ceva genetic,oricum ceva in genul, insa mi e greu sa o depistez plus ca sunt confuza ce am mai exact si nici eu nu prea stiu. Am nevoie de ajutor sa stiu cam ce sa fac, poate analize, sa iau medicamente ceva sau poate e vorba de psiholog sau sa le incerc pe toate la rand.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca am mai zis de psiholog si la celelalte postari. Pentru starea de sanatate mergi la medicul de familie, nu lua nimic asa de capul tau.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ținând cont de vârstă, presupun că sunteți adolescentă, cel mai indicat este să discutați cu părinții dumneavoastră și să mergeți la medicul de familie pentru a lua trimitere pentru analize medicale complete specifice vârstei.
Toate aceste simptome pot apărea, atât din lipsa unor vitamine și minerale, dar mai ales pentru că organismul se dezvoltă în ritm alert și nu vă hrăniți corespunzător și sănătos. Și, este vorba de odihnă. Dar, nu doar somn, odihnă de la orice gadget informațional, televizor etc.