| Albu_Georgiana_2000 a întrebat:

Sunt fata, am 12 ani, iar dintii permanenti i-am avut pe toți de la 9 ani. Am avut aparat dentar fix metalic pe dinții de sus si l-am dat jos anul trecut din cauza ca si daca respectam regulile, bricketii se rupeau si singuri, din senin. Acum am dintii de jos cam strambi si nu mai vreau sa port aparat dentar fix, ci unul mobil sau ceva de genul. Întrebarea mea este : as putea sa-l port fiindca eu sunt cam mare si am auzit ca se poarta pana la o anumita vârstă? Daca nu, imi puteti spune si mie ce sa fac? Ca daca merg la un dentist probabil ca prima idee e cel fix pe care nu-l suport

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ibaal a răspuns:

Depinde si de cat de strambi sunt. Tu poti merge la dentist, el iti poate spune fix, insa nu te poate obliga sa il si pui. Discutati si gasiti o solutiewinking

| crud a răspuns:

Dintii au o mobilitate permanenta. Aratarul dentar poate fi purtat chiar si de adulti. In ceea ce priveste aparatul mobil, te poate sfatui numai un medic ortodont, pentru ca acest aparat este recomandat numai in anumite situatii.

| nicurobo a răspuns:

Buna, sunt asistent medical in stomatologie dinţii pot fi deplasaţi prin os la orice vârstă, însă la adult tratamentul durează puţin mai mult decât la copil, care are oasele mai moi, mai maleabile. „Cu toate acestea, în mod obişnuit, durata tratamentului ortodontic rareori ajunge la 2 ani, în general fiind de 6-18 luni în funcţie de gravitatea fiecărui caz în parte. Ceea ce pentru pacient poate părea un caz extrem de dificil, pentru un medic cu experienţă poate să nu reprezinte deloc o problemă şi tocmai de aceea este necesar un consult de specialitate înainte de a lua orice decizie. Doar specialistul este în măsură să estimeze cât timp va fi necesară purtarea aparatului dentar pentru a obţine rezultatele dorite, sfatul meu pentru cei care îşi doresc să facă acest pas fiind să nu se descurajeze comparând situaţia lor cu cea a celor din jur". Iti recomand aparul fix deoarece este mai bun.