Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum se citeste aparatul de luat tensiunea? Bunicamea si-a luat tensiunea iar pe ecranul aparatului au aparut 3 cifre, sus 146, mai jos 85 iar jos 65 si cu o inimioara care batea, alea sunt bataile inimi? Cine ma poate lamuri, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlbaAura a răspuns:

146 - tensiunea mare
85 - tensiunea mica
65 - pulsul
Multa sanatate bunicii tale.Sta destul de bine. Tensiunea mare e putin marita.Probabil s-a obosit putin si e din cauza efortului. Tensiunea mica e buna iar pulsul excelent.Ideal ar fi ca tensiunea mare sa fie pana in 135, cea mica pana in 85 iar pulsul pana in 75. O noapte linistita!

| NuMaContrazice a răspuns (pentru AlbaAura):

Pai ieri a avut 21.5 si a fost la spital si a primit tratament (pastile pe care sa le ia zilnic) iar azi a vrut sa vada cat a scazut.Multa sanatate si tie.Mersi de raspuns.

| AlbaAura a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Multumesc.Exact cum ti-am spus si eu.Un pic de grija la oboseala, suparare, efort, regim alimentar cu cat mai putina sare si grasimi.215 e foarte mare.Bine ca nu s-a intamplat nimic rau. Daca isi ia pastilele zilnic si ai si tensiometru in casa, poti sa tii tensiunea sub control.Te admir pentru ca-ti grijesti bunica si Domnul sa-i dea multa sanatate.

| m00n a răspuns (pentru AlbaAura):

Tensiometrul electronic are o fiabilitate redusa deoarece nu poate penetra paniculul adipor si este necesara totusi si o imobilizare a membrului, deoarece, in caz contrar, cragmentele articulare vor fi inregistrate ca si pulsatii.Asta 1.
2. Tensiunea maxima/mare(sistolica)trebuie sa fie dublul tensiunii mici(diastolice)
3.Nu exista tensiune mare sau mica, poti fi hipertensiv daca toata viata ai avut 9 si cand iti iei tensiunea constati ca ai 11 sau chiar 10(100-110 in termeni academici)
4.In mod normal, se ia ca si tensiune medie normala maxim 125 cu 75, dar repet,nu exista valori fixe.
Si da,cand apare inimioara acolo inseamna ca este pulsul, care si el este diferit in functie de varsta, greutate, afectiuni, etc

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tensiunea sistolica este 146, cea diastolica 85, iar frecventa cardiaca este 65. Toate valorile sunt normale

| RAY a răspuns:

Sa vedem logic inima bate de 70 de ori pe minut poate 65 =inima
146=tensiunea
85=tensiunea
e posibil sa ma insel

| Azµre a răspuns:

Tensiometru! 14jumate cu 8

| horia2012 a răspuns:

Aparatul se numeste "Tensiometru".
146 se citeste 14.6
85 se citeste 8.5
65 este pulsul (nr.de batai /min al inimii).