| anonim_4396 a întrebat:

astazi stateam la pc si dintr-o data am inceput sa am palpitati la inima si apoi mi-am luat tensiunea : 12 cu 3 si bataile de inima 49, tensiunea mi se pare normala dar bataile inimi sunt prea scazute! ma poate ajuta cineva ce se intampla cu mine! am doar 15 ani credeti ca e ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

E posibil sa fie de la cafea, cola, sau fumat. Daca nu practici niciunul dintre aceste,, sporturi", da o fuga la doctor, ca s-ar putea sa fie mai grav.

| claudiufarcas01 a răspuns (pentru Ea12345):

Nu fumez nuci nu beau cafea nici cola

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Tensiunea nu e deloc buna... minima e mult prea mica... normal ar fi fost 12 cu 7, hai in cel mai rau caz 12 cu 6, nu 12 cu 3.

Bataile inimii iarasi sunt prea putin, normalul e undeva intre 65 si 75.

Iti recomand sa faci o vizita cat mai repede la medicul de familie.

P.S.: Pe de alta parte nu te alarma foarte tare; e foarte posibil sa fie un rateu al tensiometrului - toate tensiometrele astea electronice care le avem noi in casa sunt relativ imprecise.

| andreea91_7393 a răspuns:

Wow,cum adica 12 cu 3? si cum adica 49 de batai? eu sunt studenta la medicina anul 3, dar, cred ca oricine poate sa isi dea seama ca ceva nu e bine. cred ca pentru inceput ar trebui sa mergi la medicul de familie, sa iti mai ia o data tensiunea si sa iti spuna daca mai ai nevoie de alte analize! ai grija de tine