| MyTedyBear a întrebat:

Hey TPU!
Tocmai m am epilat pe picioare si am pielea rosie si mancarimi.
Ce as putea face sa imi treaca?
M am dat deja cu crema.
Cat o sa-mi mai fie picioarele rosii? Incep sa ma sperii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Te-ai ales cu o iritatie.
Intotdeauna asa se intampla dupa epilare.
O sa te obisnuiesti cu rasul in timp, asa se intampla la inceput.
Pana una alta, nu te mai da cu nimic, lasi asa...va trece de la sine.
Te pup!

5 răspunsuri:
| ShNySnYGer a răspuns:

Spirt,After-shave,lotiune dupa ras.
Asa e la inceput. apar si bubite

| KateMiddleton a răspuns:

Cumpara la farmicie sare speciala, dati picioarele cu ea de fiecare data dupa epilare.

| Pau17 a răspuns:

Asa se intampla dupa epilare. Stiu ca si eu am patit. Daca te-ai epilat cu crema sau cu ceara si esti rosie rosie inseamna ca pielea iti e iritata. Eu zic sa nu te mai epilezi cu crema/ ceara sau cu ce produs ti-ai iritat pielea si sa folosesti big-ul sau altceva.
Mancarimile o sa iti treaca daca te dai cu o crema hiratanta.Eu iti recomand laptele de corp de la Nivea.E foarte bun. Am avut aceeasi problema ca a ta si m-a ajutat. Stai linistita, nu iti fa griji e doar o simpla iritatie si asa te mananca pielea pana te obisnuiesti cu "rasul ". O sa iti treaca.

| AnnnnnaXD a răspuns:

Nu te ingrijora...deseori se intampla asta. O sa-ti treaca in cateva minute. Eu te sfatuiesc sa nu dai cu nimic pentru ca acum ai porii deschisi si s-ar putea sa se irite si mai tare. Data viitoare, pentru a evita asta dati cu niste crema de ras pe picioare.

| BBBaaaBBByyyY a răspuns:

Daca e prima oara cand te epilezi asa se intampla, pe parcurs te vei obisnui, este ceva normal care se intampla la majoritatea oamenilor nu ai motive sa iti faci grijiwinking