| RoseOfTheFire a întrebat:

va intreb si eu ceva voua vi s-a intamplat sa va treziti noaptea din somn si sa nu puteti sa va miscati si sa vorbiti si mai ales sa respirati greu mie mi s-a intamplat de vreo 3 ori oare ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| GiveMeYourPussy a răspuns:

Am mai auzit de la un preten ca a patit asa.s-a dus la doctor si i-a zis ca e anemic... cam multe fete sunt asa din cauza ca incearca sa nu se ingrase ca sa arate mai frumoase love struckhee hee. manaca linistita si dai fuga prin parc vreo 30 min si vei arata okwinking

| florin08 a răspuns:

Pai si mie mi se intampla sa nu pot sa respir in somn si ma trezesc aproape sufocat.Dar sa nu pot sa ma misc si sa vorbesc nu mi s-a intamplat.Ori ti se intampla sa visezi asa ceva ori creierul tau reactioneaza mai greu.

| Zartbitter a răspuns:

În primul rând, așa cum spune și mesajul de avertizare de aici, este indicat să mergi la un consult. Problema ta probabil nu este gravă, iar medicul de familie ar trebui să-ți poată da o explicație mai clară și probabil să te trimită la un consult psiho. Nu te îngrijora, se întâmplă destul de des, iar cauzele pot fi dintre cele mai simple, precum un regim alimentar incorect, sau o migrenă. Dar, pentru că poate fi și ceva mai grav, precum o situație permanentă (în fiecare noapte), discută cu un specialist căruia să-i poți enumera toate detaliile și care va ști ce întrebări să-ți pună.

Explicația cea mai simplă pentru ce pățești e următoarea:
În timpul somnului, corpul și creierul funcționează independent. Corpul doarme, dar creierul este în permanență activ, deși are un alt tip de activitate decât atunci când ești trează. Uneori, se întâmplă ca mintea ta să se trezească, deși corpul tău încă doarme. Sună cel puțin amuzant, dar cel mai probabil asta ți se întâmplă. Ești trează, în timp ce corpul tău doarme. De aceea nu te poți mișca, și respiri greu, ca orice om în timpul somnului. Mintea ta este conștientă și poate înregistra ce se întâmplă în jur.
Poți citi mai multe despre „sleep paralysis" aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis
Poți reveni cu întrebări, dar insist să discuți cu un specialist. Dacă ai la școală/facultate un psiholog sau medic, poți discuta și cu ei înainte să le povestești părinților ca să te ducă la medicul de familie.

| RoseOfTheFire explică (pentru Zartbitter):

Nu mi se intampla in fiecare noapte asta mi s-a intamplat acum 2 ani si de atundi nu am mai avut simptome din astea

| Zartbitter a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Ca orice problemă, situația evoluează. E posibil să se întâmple mai des, sau să aibă efecte sau cauze mai grave. Dacă ți-e teamă sau nu ai timp să consulți un medic acum, citește mai multe despre problemă, acum că ai identificat-o, și, mai ales, despre cauzele ei.
Oricum ar fi, nu decide să o ignori; e mai bine să ai cât mai multă informație despre subiect, mai ales de la un specialist.
Apoi, pentru că știm încă foarte puține despre creierul uman și despre astfel de situații, e posibil ca mulți oameni cu care vei discuta acest subiect (inclusiv părinții tăi, dacă nu știu suficiente) să îți dea explicații sau să aibă reacții dintre cele mai dubioase :-)
E normal, omul găsește întotdeauna o explicație fantastică pentru ceea ce nu înțelege. Fii tu deasupra lor și informează-te, nu lăsa lucrurile să treacă de la sine.

| RoseOfTheFire explică:

Da eu credeam ca e ceva puneam totul pe seama spiritelor adica ma uit la filme de groaza si dupa cateva minute imi reveneam dar faza era ca simteam ca respira ceva deasupra mea cand nu puteam atunci sa ma misc si eram speriata ca nu stiam de unde vine;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. E o chestie destul de frecventa. Exista si carti despre asta:
http://www.e-junkie.com/86165/product/356370.php

| cal3star a răspuns:

Eu am alta problema. Ma mai trezesc dimineata sau in mijlocul noptii ca am adormit pe mana sau ceva de genu, si mana aia nu pot sa o misc cateva secunde, dupa care trebuie sa o scutur mult ca sa imi revin (mi se blocheaza sangele pentru ca stau pe mana) si asta ma enerveaza/sperie de fiecare data