| Alex12345678900987654321 a întrebat:

Hey! TPU va rog ajutatima.Am nevoie de o dieta cu care as vrea sa slabesc 10-15 kg.As vrea sa fie o dieta pe zile cu meniuri exacte pe care trebuie sa le tin cu strictete.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Eu te-as saftui sa slabesti sanatos, cu o alimentatie echilibrata si cu cele 3 mese pe zi care sunt sfinte, daca sari peste mese, te ingrasi deoarece organismul are tendinta sa cera mult mai mult dupa o perioada de infometare.
iar daca ti o dieta asa de stricat o sa iti strici organimul pentru ca nu i dai nutrietii necesari pentru a se dezvolta corect.
Incerca sa mananci sanatos. Sa ai cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, curcan, peste*, linte, fasole), iar seara, o salata in principiu, si cina sa fie pana pe la 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu inclda prajeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite). Si mult sport, alergat, mers pe bicicleta, sarit coarda, aerobic.
Iar legat de meniu pe zile, asta doar un nutriționist poate sa ți-l dea, după ce iți face analizele, analize pentru intoleranța, după ce știe vârsta ( sunt alimente care nu trebuie excluse din perioada creșterii) dar înălțimea și greutatea.

| Alex12345678900987654321 explică (pentru LaLaura):

Multumesc dar eu tot o dieta exacta caut.

| LaLaura a răspuns (pentru Alex12345678900987654321):

Caută, e organismul tău, dar ai grija, el se reface foarte greu după diete stricte și nu bine gândite. Dietele se fac cu cap, și sunt mulate în funcție de persoane, pentru că fiecare corp este unic, are intoleranțe diferite și asimilează diferit, ceea ce îi face lui x bine, ție poate să îți facă rău.

| Alex12345678900987654321 explică (pentru LaLaura):

Esti cumva nutritionist?
Te intreb asta pentru ca sti multe despre asta.

| LaLaura a răspuns (pentru Alex12345678900987654321):

Din păcate nu sunt, eu doar încerc să fiu propriul meu nutriționist, să mănânc cât de cât sănătos și ceea ce îi priește organismului meu fără să am carențe în organism.

| kiri11 a răspuns:

Mese regulate de 3x pe zi! Prima masa cat mai calorica si seara cat mai putin calorica! Nu ai nevoie de diete trebuie doar sa ti stabilesti regulat mesele! Bafta!

| Alex12345678900987654321 explică (pentru kiri11):

Toata lumea imi spune asta dar eu vreau o dieta exacta cum ar fi Luni:
Dimineata:O cana de ceai(de ex)
La pranz:Spanac, etc(de ex)
Seara:Un iaurt(de ex)

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns:

Cu riscul de a ma repeta: "mancarea(de orice fel, inclusiv plajeli, dulciuri, paste, kfc, mc, shaorma sau ce vrei tu) NU ingrasa, lipsa de miscare in schimb, da foarte mult( asta o spun din proprie experienta)

| LaLaura a răspuns (pentru Zamfir_Andreea_1990):

Da, nu îngrașă, dar îți strica organismul, grăsimea nu trebuie să se vadă, ea exista, există pe organe ( peste limita), dar și în sânge, și așa apar o groază de boli.

| Alex12345678900987654321 explică (pentru LaLaura):

Tot vreau o dieta cu meniu exact.

| LaLaura a răspuns (pentru Alex12345678900987654321):

Cum am spus, este organismul tău și faci ce dorești cu el.