| MarySille a întrebat:

va rog sa nu radeti sau sa va amuzati pe ceea ce intrebsad acum 3 zile am fost la doctora de familie si mi-a dat trimitere la obstretica-ginecologie, am 17 ani, ce imi va face acolo? Din cate am inteles ca e cam aiurea sad

Va multumesc si fundita celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e deloc aiurea, poate la inceput e un pic ciudat, dar atata timp cat stii ca esti la medic si ca tot ceea ce faci este pentru sanatatea ta, totul va fi in regula.
Consultatia va incepe cu o discutie despre menstruatiile tale, despre semne de tulburari hormonale (menstruatii neregulate, probleme cu sanii, etc). daca nu esti virgina, vei fi intrebata despre numarul parteenrilor sexuali si metodele de contraceptie si protectie folosite. Apoi, medicul iti va examina vulva (organul genital extern). daca himenul este intact, iti va face un tuseu rectal (va palpa uterul cu un deget introdus in anusul tau) si o ecografie. Daca nu ai himenul intact, examinarea se va face prin introducerea a doua degete in vagin. Consultatia se va incheia cu recoltarea de secretie (de pe vulva daca himenul este intact sau din vagin si de pe suprafata colului uterin, daca nu). In cazul in care nu esti virgina, se va recolta si material pentru examenul Papanicolaou (cu o periuta, medicul va sterge colul uterin)

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
atat timp cat ai o trimitere catre un medic specialist, inseamna ca este ceva suspect, asa ca, nu iti fie frica, un control de rutina uneori iti salveaza viata.
te va interoga putin sa vada ce te doare, si daca e necesar, iti va face control ginecologic.
O seara bunahappy

| MarySille explică:

Sincer toate raspunsurile sunt folositoare, v-as da la toti fundita si va multumesc pentru raspunsuri!

| dannyel86 a răspuns (pentru MarySille):

Brigaela ti-a oferit un raspuns detaliat. E normal sa fie cel mai apreciat. Bafta! happy

| dannyel86 a răspuns:

Eu zic sa mergi cu incredere, caci numai asa iti poti pastra sanatatea sau rezolva problemele din organism. Cu rusinea in brate nu rezolvi nimic.
Nimeni nu merge acolo de placere; eu am fobie de stomatologie, dar n-am murit intrand in cabinet. happy

| justyoung9 a răspuns:

O sa te examineze putin, dar stai limistita ca nu va da cu parul in tine

| Hustlee a răspuns:

happy Din cate stiu ....Nu o sa-ti placa! este vorba de a te controla la organele sexuale este jenant dar...mai bine incerci
''Incercarea n-are moarte! Funda!