| manuelaaa a întrebat:

HEy TPU, voi credeti in medicina? credeti ca daca iei o pastila timp de o saptamana iti trece din cauza ei, sau din cauza timpului.eu cred ca e o chestie de autosugestie... voi? fundita(nu trebuie sa fiti de acord neaparat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StartingANewLife a răspuns:

Medicamentele nu pot sa vindece corpul uman singure. ele doar ajuta, grabesc procesul de vindecare. intr-adevar, creierul uman poate determina efectul placebo (autosugestia de care vorbesti tu). au fost facute si studii in acest caz, cand anumitor bolnavi li s-au administrat pastile fara efect, facandu-i pe acestia sa creada ca primesc un tratament revolutionar. prin comparatie, s-a demonstrat stiintific ca starea acestora s-a imbunatatit considerabil. eu cred in acest fenomen, dar asta nu inseamna ca medicamentele nu au niciun efect.

2 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Efectul placebo ajut dar nu in toate cazurile(ex.pneumonie,meningita,apendicita acuta, pancreatita, diabet...si multe altele), sint boli grave care numai medicina le poate rezolva, iar efectul placebo se foloseste in cazuri de boli usoare si mai mult psihice

| ana_9938 a răspuns:

Eu cred ca este din cauza amandurora deoarece cu pastila iti trece mai repede iar cu timpul mai greu.