| Karen1 a întrebat:

Hey TPU...
Vreau sa va intreb ca daca maninc la micul dejun fulgi de ovaz, iar la prinz legume si fructe...Fac sport 30 minute alergat, 15-20 minute sarituri cu coarda.(seara)
Beau zilnic 2 litri de apa.
Am 170 cm si 53 kg...voi mai putea slabi cu 4-5 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Carla01 a răspuns:

Nu ești grasă deloc, ești numai bine, mai ales că ești și înaltă, tu doar trebuie să te simți bine în pielea ta, dacă consideri că trebuie să slăbești, slăbește.Pentru picioare, poți face exerciții a câte 3 repetări, adică 10 genoflexiuni, 10 fandări, 10 flotări și 10 sărituri de coardă, trebuie repetate de 3 ori, cu pauză între ele de 2 minute între care faci joc de glezne (cum fac fotbaliștii ),dar prima dată fă încălzirea, deoarece e foarte importantă. Dacă vrei să slăbești la coapse, presupun că acolo e problema, toate femeile au problema asta, după ce ai făcut un duș cald, dă-te imediat cu ulei de măsline și împachetează zonele cu folie alimentară, apoi fă o plimbare sau cel mai bine bagă-ți căsțile în urechi și dansează pentru 30 de minute, o oră, vei transipra și vei elimina toxinele, fă-ți și masaj zilnic cu o cremă intres hidratantă și ai grijă de tine! Poți încerca și zațul de cafea, înainte de duș, masează zonele cu probleme cam 10 minute cu mișcări circulare, apoi clătește cu apă caldă! A da,ar fi indicat să faci sport pentru întreg corpul,deoarece e logic,dacă lucrezi doar o parte a corpului,cum e în cazul tău picioarele,îți dai seama cum va arăta restul corpului,jos muschi și sus? Și plus că nu ai cum să slăbești doar la picioare,trebuie să pui în funcțiune tot corpul,pentru că totul se leagă. Sper că ți-am fost de folos,baftă!
Să-mi spui după, dacă a dat rezultat! :*

4 răspunsuri:
| Kandia15 a răspuns:

Cu siguranta! Renunta la carne daca vrei sa slabesti si mananca numai alimente pe baza de legume, fructe! Daca te tii de program, sigur vei slabi

| Karen1 explică (pentru Kandia15):

Bună Kandia.
Am renunțat deja la carne de 3 luni-(sunt vegetariană, cum s-ar zice.)

| Carla01 a răspuns:

Ești băiat sau fată? Păi micul dejun poate include produse mai bogate în carbohidrați cum ar fi,un sandwich cu cașcaval sau brânză,șuncă presată,cu roșii,castraveți,ardei,sau o omletă cu legume,sau un bol de cereale integrale cu lapte plus dacă ți-e poftă ceva dulce,mic,cum ar fi o bomboană sau un baton,și dacă îți place un fresh de fructe și legume sau un pahar de lapte, Poți să bei în fiecare dimineață, când te trezești, un pahar cu apă caldă, pe stomacul gol, apoi după 10 minute poți să-ți iei micul dejun.O gustărică, ar merge intre mic dejun și prânz aici poți mânca un iaurt sau un fruct.La prânz poți mânca pește la grătar sau piept de pui cu o salată mare de legume, sau o mâncărică ceva gătită de mama, dar fără carne, multă prăjeală sau grasă, o gustare ar merge după vreo 2 ore,tot un fruct sau o legumă,un morcov de exemplu,după te poți apuca de sport,prima dată,exerciții cardio, apoi mai accelerat. După ce ai terminat, la cină ar merge o supă sau o salată, oricum ceva ușor, nu mai mânca după ora 18, maxim 19.bea 2 litri de lichide pe zi și fă cât mai multă mișcare.Slăbește cu cap,nu dintr-o dată,menține un stil de viață sănătos și mișcare în fiecare zi și vei avea un corp de invidiat, nu te înfometa sau alte chestii, îți vei face mai mult rău, nu poți slăbi din prima zi, e imposibil, dar cu răbare și trudă după o săptămână două rezultatele se vor vedea.Baftă!

| Karen1 explică (pentru Carla01):

Mulțumesc Carla de raspuns.
Sunt fată, am 17 ani -170 si 53 -52 kg(variaza)
Vreau sa iti spun ca dieta mea e bazata mai mult pe infometare, deoarece maninc doar fulgi de ovaz la micuj dejun, iar mai apoi toata ziua doar fructe si legume.
Si beau 2 litri de apa pe zi.
Nu stiu, multi imi spun ca sunt destul de normala la greutatea mea, eu totusi as vrea sa fiu mai slaba.
Nu am grasime pe abdomen, ma misc cu usurinta.
Totusi, vreau sa mai slabesc.
Cel mai mulc as vrea sa slabesc la picioare(chiar am senzatia ca unul este mai gros ca altul)
Ar fi bine daca as face exercitii doar pentru picioare?
Sar coarda seara cate 600 de saarituri variate.

| Carla01 a răspuns (pentru Karen1):

Nu ești grasă deloc, ești numai bine, mai ales că ești și înaltă, tu doar trebuie să te simți bine în pielea ta, dacă consideri că trebuie să slăbești, slăbește.Pentru picioare, poți face exerciții a câte 3 repetări, adică 10 genoflexiuni, 10 fandări, 10 flotări și 10 sărituri de coardă, trebuie repetate de 3 ori, cu pauză între ele de 2 minute între care faci joc de glezne (cum fac fotbaliștii ),dar prima dată fă încălzirea, deoarece e foarte importantă. Dacă vrei să slăbești la coapse, presupun că acolo e problema, toate femeile au problema asta, după ce ai făcut un duș cald, dă-te imediat cu ulei de măsline și împachetează zonele cu folie alimentară, apoi fă o plimbare sau cel mai bine bagă-ți căsțile în urechi și dansează pentru 30 de minute, o oră, vei transipra și vei elimina toxinele, fă-ți și masaj zilnic cu o cremă intres hidratantă și ai grijă de tine! Poți încerca și zațul de cafea, înainte de duș, masează zonele cu probleme cam 10 minute cu mișcări circulare, apoi clătește cu apă caldă! A da,ar fi indicat să faci sport pentru întreg corpul,deoarece e logic,dacă lucrezi doar o parte a corpului,cum e în cazul tău picioarele,îți dai seama cum va arăta restul corpului,jos muschi și sus? Și plus că nu ai cum să slăbești doar la picioare,trebuie să pui în funcțiune tot corpul,pentru că totul se leagă. Sper că ți-am fost de folos,baftă!
Să-mi spui după, dacă a dat rezultat! :*