| YannaYanna a întrebat:

Hey! Vreau sa scap de ora de educatie fizica pe tot semestrul deoarece profesorul este foarte dur cu noi si ne da note mici.
Adica media mea ar iesi maxim 7, iar eu nu am avut niciodata o medie mai mica de 9.
Cum sa fac rost de scutire? Chiar am cateva probleme de sanatate:
1.In vacanta de Craciun am avut otita externa la urechea stanga si otita medie interna la urechea dreapta.
2.Am coloana stramba (si este vizibil+ca de obicei stau cocosata-o sa incerc sa mi-o indrept prin exerctii dupa ce fac rost de scutire)
3. Daca ridic piciorul stang sus, apoi il las jos simt o durere ca si cum ar fi un os acolo care blocheaza lasarea piciorului jos, si simt durerea si pe la mijlocul colanei.Ca si cum ar avea legatura cu osul care blocheaza).
Mi-ar putea da scutire pentru aceste probleme de sanatate?
E grava chestia cu piciorul? Adica imi e cam frica! Daca ma opereaza?
+ ca scutirea o iau si datorita problemelor de sanatate

PS: Scuze de greseli gramaticale!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cu ajutorul medicului de familie iti poti face adeverentia medicala rezultand ca ai probleme de coloana. Cu toate asta nu ar fi o scuza, medicul de familia s-ar putea sa faci sport medical special pentru coloana ta la un centru medical sau o policlina unde se tin orele.

Nici in facultate nu vei scapa de sport, primul an de facultate vei face. In viata vei vrea sa faci sport, vei regreta.

Nu ramai corigent cu 7, nu te mai vaicari, iti va parea rau dupa orele de sport de odinioara! Incearca sa treci peste si conformeaza-te orelor de sport.

| HeeSun a răspuns:

Eu zic sa te duci la medic si sa faci cateva analize. Iar sport la problemele pe care le ai nu prea cred ca ai voie sa faci, poate niste exercitii medicale dar in niciun caz cu profesorul tau de sport de la scoala. Consulta medicul inainte sa apara alte complicatii.