| YannaYanna a întrebat:

Hey! Vreau sa scap de ora de educatie fizica pe tot semestrul deoarece profesorul este foarte dur cu noi si ne da note mici.

Adica media mea ar iesi maxim 7, iar eu nu am avut niciodata o medie mai mica de 9.

Cum sa fac rost de scutire? Chiar am cateva probleme de sanatate:

1.In vacanta de Craciun am avut otita externa la urechea stanga si otita medie interna la urechea dreapta.

2.Am coloana stramba (si este vizibil+ca de obicei stau cocosata-o sa incerc sa mi-o indrept prin exerctii dupa ce fac rost de scutire)

3. Daca ridic piciorul stang sus, apoi il las jos simt o durere ca si cum ar fi un os acolo care blocheaza lasarea piciorului jos, si simt durerea si pe la mijlocul colanei.Ca si cum ar avea legatura cu osul care blocheaza).

Mi-ar putea da scutire pentru aceste probleme de sanatate?

E grava chestia cu piciorul? Adica imi e cam frica! Daca ma opereaza?

+ ca scutirea o iau si datorita problemelor de sanatate

PS: Scuze de greseli gramaticale!

3 răspunsuri:
| cooldreams a răspuns:

Scutirea o iei de la medicul de familie, de unde poti lua si adeverinta care-ti zice ca esti apta de sport (nu in cazul tau big grin!). E valabila intreg anul. Nu iti poate da scutire de sport pentru otita. Iti poate da scutire pentru alte probleme de santate cum ar fi cele ale coloanei vertebrale sau aparatului respirator si circulator. Ai consultat vreun ortoped pana una alta? Vezi ca poti sa-ti strambi coloana si daca porti tocuri kilometrice sau cari tot dulapul de carti in ghiozdan!

| YannaYanna explică (pentru cooldreams):

Pai car vreo cateva kg bune in ghiozdan.N-am de ales laughing.De ex luni:

Carte+caiet+culegere=romana
Carte,caiet,caiet teme,culegere, alta culegere, si inca una= mate

carte, caiet=istorie

carte, caiet=bio

+ dit'mai penaru

| cooldreams a răspuns (pentru YannaYanna):

Wow! stai asa nitel! O_O. in ce clasa esti? chiar ai nevoie de toate manualele si culegerile? Hai inteleg in gimnaziu, da-n liceu... meserie nene! rolling on the floor Uita-te la noi! Profa de geogra, de exemplu, ne ameninta de un an jumate ca ne da 4 daca nu ne aducem manualul si stii ce facem noi? Oricum, serios acum. Nu e sanatos pentru coloana. Mai tarziu poti face chiar scolioza! Daca ai coloana putin stramba, ar trebui sa faci exercitii medicale speciale, nu cele de la sport (numai cu recomandarea medicului!) Cat despre carti, poti sa-ti rogi colegul/colega de banca sa aduca el jumatate din carti, si tu cealalata jumatate si asa mai scapi de cateva chestii complet inutile. Si chiar ai nevoie de ditamai mai penarul? Un pix ajunge! laughing Am incercat si noi trucul asta cu cartile anul trecut, dar am renuntat cand am constatat ca nu avem nevoie de manual... decat la teste! Pa, pa!