| KurtCobainIsMyIdol a întrebat:

Heyy. nici nu stiu cu ce sa incep. VREAU SA SLABESC! laughing. Lumea imi spune ca nu sunt grasa. Am facut 14 ani de curand, am 1.61 si 49 de kg. Stiu ca e o greutate normala, dar tot am putina burta si am si ceva grasime de la genunchi in sus. Credeti ca slabesc daca mananc mai putin? am cam renuntat la paine. Mananc doar o felie prajita dimineata sau la pranz. Din dulciuri am mai redus. De 1-2 saptamani fac in fiecare seara timp de 15 minute niste exercitii pentru burta si picioare. In cat timp credeti ca o sa se vada rezultatele? Si inca un lucru ma mai complexeaza, faptul ca am picioarele strambe, de la genunchi in jos am acea *paranteza*. Si as mai vrea sa cresc si inca putin in inaltime. Stiu ca, conteaza si inaltimea parintilor, mama are 1.68 iar tata 1.80. fratele meu de 20 de ani la intrecut pana si pe tata, are 1.84 si nu a facut vreun sport anume. Eu mai am sanse sa cresc? Dau funda! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Important este sa te accepti asa cum estihappynu esti grasa,esti foarte bine, proportionata la inaltime si greutate pentru varsta ta, dear! Daca faci sport(abdomene, alergat prin parc, 30 de minute mers pe jos in fiecare zi)si mananci sanatos, o sa te mentii in forma fizica bunahappyNu deveni ca una dintre slabaturile artificiale de la televizoare si de prin reviste, asa gandeam si eu la 14 ani, dar mai tarziu am realizat ca nu e ok...O femeie e frumoasa cu putina "carnita"pe ea, daca ma intelegi ce vreau sa spunhee hee Cat despre acea paranteza...fiecare avem defecte, nu-i asa?:*Simte-te frumoasa oricum!

3 răspunsuri:
| Blamely a răspuns:

Nu îţi voi spune că nu eşti grasă, fiindcă oricum nu mă vei lua în seamă.
Dacă tu consideri că eşti grasă şi vrei să slăbeşti, fă-o.
Dar nu mâncând mai puţin, pur şi simplu îţi distrugi organismul şi devii o anemică. Dacă vrei să slăbeşti şi să te şi înalţi în acelaşi timp apucă-te de un sport, de exemplu înot. Renunţă la dulciuri dacă poţi, nu sunt aşa sănătoase, dar mânâncă regulat.

| user123456789 a răspuns:

Cred ca ai strad adipos (grasime) pe abdomen. De asta cred ca tu spui ca ai fi grasa si ai burta. Te poti duce la sala sa faci exercitii specifice, sa ai o alimentatie corespunzatoare, odihna si. sa ai bafta!

| Andreea_Ada_1991 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti fa exercitii zilnice (mai mult de 15 minute) cel putin 30 de minute si nu renunta la alimente. Fa cat mai mult sport pe zi, dar mananca (doar nu vrei sa lesini dupa?)