| DyDy7432 a întrebat:

Heyy TPU! Am o problema... De fiecare data cand sunt la menstruatie am dureri ingrozitoare de burta, diaree, insuficienta respiratorie si saliva pe care nu pot sa o inghit. Ce pot sa fac sa evit aceste dureri, sau sa le tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SerenaCRK a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la medic ca sa stii sigur despre ce e vorba. Durerile de burta sunt normale,dar insuficienta resp. si saliva despre care vorbesti tu,nu prea sunt ok. Daca nu poti merge curand la medic,incearca sa iei ceva de la farmacie:nurofen,no-spa(foarte bun pentru durerile de burta),indometacin(cred ca exista si supozitoare),un alt medicament foarte bun care ajuta nu numai la durerile de burta,dar si la cele de sani, si starea psihica(cel putin la mine) este Midol, dar nu stiu sigur daca se gaseste in Romania.Deasemenea am auzit ca exercitiile fizice sunt foarte bune pentru a diminua durerile menstruale, la fel sunt si dusurile calde care te calmeaza.

4 răspunsuri:
| yhsay a răspuns:

straight face wow... pare destul de grav, du-te neaparat la ginecolog si spune-i ce probleme ai, doar el este in masura sa te trateze!

| Mirela14 a răspuns:

Du-te urgent la doctorul ginecolog. Si eu am 13 ani si la inceput mo durut burta tare dar acum nu mai am probleme... succes!

| Mirela14 a răspuns:

Du-te urgent la doctorul ginecolog. Si eu am 13 ani si la inceput mo durut burta tare dar acum nu mai am probleme... Succes!

| DyDy7432 explică:

Am 13 ani.